InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ktorá ryba je lepšia, tuniak alebo losos?

18. októbra 2022
Ktorá ryba je lepšia, tuniak alebo losos?
Ak potrebujete zvýšiť príjem bielkovín vo vašej strave a zároveň si posilniť zdravie, mohli by ste zabiť dve muchy jednou ranou, ak by začali konzumovať viac rýb. Populárnymi voľbami v tomto prípade sú tuniak či losos. V čom sú si podobné a kde sa líšia?

Odporúča sa jesť rybu aspoň dvakrát do týždňa, no vo väčšine prípadov to ľudia nerobia. Tučné ryby, ako tie porovnávané, sú prospešné pre naše zdravie pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Poskytujú toho pritom viac a bonusom je, že sú chutné. Je však lepší tuniak alebo losos?

Tuniak

Tuniak obsahuje na 85 gramov 93 kalórií a menej ako gram tuku. Sacharidy a vlákninu, pochopiteľne, neobsahuje. Je však výborným zdrojom bielkovín, ktorých pri uvedenej porcii nájdeme až 21 gramov. Obsahuje 38 miligramov sodíka, 40 IU vitamínu D, 77 mikrogramov selénu, 16 mikrogramov niacínu a 1,8 mikrogramu vitamínu B12.

Článok pokračuje pod reklamou


Tuniak je dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín, takže je prospešný pre zdravie srdca, mozgu či očí. Selén funguje ako antioxidant a bráni teda poškodzovaniu DNA voľnými radikálmi. Mohol by tak zohrávať úlohu pri prevencii rakoviny. Prospieva tiež zdraviu štítnej žľazy a zohráva úlohu pri reprodukcii. Niacín pomáha znižovať hladinu cholesterolu a vitamín B12 prospieva nervovému systému a zdraviu červených krviniek.

Losos

Losos pri 85-gramovej porcií obsahuje 17 gramov bielkovín a 5 gramov tuku, čo sa pretaví do 121 kalórií. Obsahuje aj 37 miligramov sodíka, 570 IU vitamínu D, 61 mikrogramov selénu, 6,7 mikrogramu vitamínu B3 (niacínu) a 2,7 mikrogramu vitamínu B12.

Losos je známy ako excelentný zdroj omega-3 mastných kyslín, a tak by mohol ešte viac podporovať fungovanie srdcovocievneho systému, kognitívne funkcie a obmedzovať zápaly. Zlepšuje náladu, bojuje proti stresu. Mohol by redukovať bolesť svalov a kĺbov po cvičení. Vyšším obsahom tuku vás na dlhšie nasýti a vitamín D pomáha absorbovať vápnik, podporuje zdravie kostí a redukuje zápaly.

Nutričné porovnanie

Keďže ide v oboch prípadoch o tučné ryby, nie je prekvapením, že budú mať spolu niečo aj spoločné. Oba druhy obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, hoci losos má prevahu. Ani jeden neobsahuje sacharidy, cukor a vlákninu. Oba obsahujú významné množstvo bielkovín, hoci o chlp viac ich nájdeme v tuniakovi. Obsah sodíka je takmer identický.

Následne tu máme rozdielnosti. Už ako prvé nám udrie do očí, že losos je kalorickejší. Je to najmä preto, že obsahuje viac tuku – päť gramov oproti necelému jednému gramu. To však nevyhnutne nie je zlé, pretože vás pomôže nasýtiť, zlepšiť absorpciu niektorých vitamínov a obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre srdce. Losos má prevahu v obsahuje vitamínov D a B12, tuniak zase víťazí s obsahom selénu a vitamínu B3.

Obavou pri oboch druhov rýb môže byť obsah ortuti, pričom tuniak ho zvykne mať o čosi vyšší. Preto by si na ich príjem mali dávať pozor tehotné a dojčiace ženy.

Bez ohľadu na to, ktorú rybu preferujete, tuniak aj losos sú výbornými zdrojmi bielkovín a zdraviu prospešných živín. Pri ich výbere môže rozhodnúť len ich chuť, no vzhľadom na nepatrné rozdielnosti by ste mohli zohľadniť aj vašu špecifickú potrebu, ktorá sa líši od človeka k človeku.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist