InstagramFacebookYoutube
Výživa

Čo sa stane, ak sa vzdáte kávy na jeden mesiac?

29. novembra 2022
Čo sa stane, ak sa vzdáte kávy na jeden mesiac?
Káva vás pomáha naštartovať ráno alebo vám pomôže prekonať popoludňajšiu únavu. A hoci má aj svoje prínosy, prináša so sebou aj menej vítané účinky. Preto by mohlo byť dobrým nápadom vzdať sa jej aspoň na mesiac.

Káva vďaka kofeínu podporuje metabolizmus, zlepšuje náladu, zvyšuje koncentráciu a znižuje riziká rôznych ochorení. Môže však viesť k rýchlejšiemu tepu, nervozite či syndrómu dráždivého čreva.

Nie je ľahké vzdať sa jej, pretože ste si na ňu vybudovali závislosť. Môžu sa u vás prejaviť bolesti hlavy, náladovosť či únava. Ak sa však k tomu odhodláte, môžete sa dočkať nasledujúcich šiestich prínosov.

Článok pokračuje pod reklamou


Budete mať lepší spánok

Kofeín je stimulant, čo znamená, že urýchľuje aktivitu mozgu a nervového systému. Počas dňa ste vďaka tomu v strehu, no v noci to môže viesť k narúšaniu vášho spánkového cyklu, čo vedie k tomu, že na ďalší deň ste nevyspatí a unavení. Môže sa to pritom stať aj vtedy, keď kávu nepijete šesť a menej hodín pred spaním. Keď sa kávy vzdáte, rýchlejšie budete zaspávať a váš spánok bude pokojnejší.

Môžete si podporiť chudnutie

Hoci čierna káva neobsahuje žiadne kalórie a pri chudnutí by mohla byť nápomocná, stále drvivá väčšina kávičkárov preferuje druhy kávy, ktoré sú kalorickejšie, či už vďaka cukru alebo smotane. Dve šálky denne by mohli predstavovať až 200 či dokonca podstatne viac kalórií, ktoré prijmete navyše.

Zníži sa vám krvný tlak

Krvný tlak sa zvyšuje, keď prijmete kofeín a týka sa to najmä mladšej populácie. Môže za to blokovanie hormónov, ktoré rozťahujú cievy, alebo vylučovanie adrenalínu. Tieto vplyvy sa však eliminujú, keď prestanete prijímať kofeín.

Lepšie budete vstrebávať živiny

Ak sa rozhodnete pre prestávku od kávy a iných zdrojov kofeínu, mohlo by vaše telo lepšie absorbovať živiny. Vedci zistili, že kofeín v káve bráni absorpcii niektorých živín, vrátane vitamínov skupiny B, horčíka, železa či vápnika.

Zníži sa riziko zubného kazu

Okrem toho, že káva spôsobuje zafarbovanie zubov, spôsobuje aj ich oslabovanie, čo môže viesť k častejšiemu výskytu zubných kazov. Ide totiž o vysoko kyslý nápoj a tie neprospievajú zubnej sklovine. Kofeín navyše spôsobuje sucho v ústach, pričom sliny bojujú s baktériami. To tiež zvyšuje riziko zubného kazu.

Budete mať mladšiu pleť

Hoci káva obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú s voľnými radikálmi, ako nápoj nemá príliš pozitívny vplyv na pokožku. Pitie kávy by mohlo spôsobovať, že budete rýchlejšie starnúť. Kofeín spomaľuje produkciu kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist