InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Naozaj stimulanty testosterónu fungujú?

22. 2. 2023
Naozaj stimulanty testosterónu fungujú?
Testosterón je hormón, ktorý si naše telo vytvára prirodzene a ktorý zohráva dôležitú úlohu v rozvoji svalovej hmoty a sily, ako aj v podpore chudnutia, nálady a libida. Muži, ktorí si ho potrebujú zvýšiť, často siahajú po doplnkoch výživy. Fungujú?

Nedostatok testosterónu v tele ovplyvňuje 10-40 percent svetovej populácie a ovplyvňuje hlavne mužov po tridsiatke. Prejavuje sa nárastom telesného tuku, stratou svalovej hmoty, vypadávaním vlasov, chronickou únavou, znížením chute na sex a problémami s erekciou.

Pomáhajú stimulanty testosterónu?

Muži, ale aj ženy, ktorí si chcú testosterón zvýšiť, často siahajú po voľne predajných doplnkoch výživy. Walter Hinchman z Muscle&Strength však upozornil na to, že stimulanty testosterónu vo väčšine prípadov neobsahujú dostatočne vysoké množstvá látok, ktoré by tento hormón dokázali efektívne zvýšiť.

Článok pokračuje pod reklamou


Mnoho týchto suplementov obsahuje vitamíny a minerály alebo rôzne bylinky, ale neobsahujú látky, ktoré by skutočne stimulovali produkciu testosterónu. Niektoré môžu pomôcť, ale nie výrazne. Podstatne účinnejšia je hormonálna podporná terapia pod dohľadom lekára.

Ak doplnky výživy, tak ktoré?

Ak už by ste si chceli pomôcť doplnkami výživy, tak sa zamerajte na tie, ktoré obsahujú zinok, senovku grécku, horčík, vitamín B6, všehoj (ženšen) ázijský a diindolylmetán (DIM).

Hinchman poukázal na štúdiu Univerzity Južnej Kalifornie, ktorá preskúmala 50 doplnkov výživy na podporu testosterónu a zistila, že z celkového množstvo 109 ingrediencií práve zinok, senovka a vitamín B6 boli využívane výrazne najčastejšie.

Tiež výskumníci zistili to, čo už sme spomínali – len 25 % zo skúmaných doplnkov výživy malo čím podložiť to, že zvyšujú hladinu testosterónu. Mnoho z nich obsahovali vysoké dávky vitamínov a minerálov, niekedy aj v množstve prekračujúcom odporúčaný denný limit.

Preto je dôležité vyberať si stimulanty testosterónu dôkladne a neočakávať od nich zázraky. Niektoré vám budú môcť pomôcť, niektoré nie. A záleží aj na tom, ako nízku hladinu testosterónu máte, aby vám tieto doplnky výživy mohli dávať zmysel pred odbornou liečbou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist