InstagramFacebookYoutube
Tréning

Pozitíva a negatíva každodennej chôdze

6. 3. 2023
Pozitíva a negatíva každodennej chôdze
Moderný človek zväčša nemá za svoj deň dostatok pohybu. Preto sa zdôrazňuje význam bežnej chôdze. Ide o vhodnú alternatívu systematického cvičenia, no tak ako môže mať svoje prínosy, aj u nej platí, že všetkého veľa škodí. Ako na vás môže vplývať každodenné prechádzanie sa?

Odborníci hovoria, že je dôležité aj chôdzu striedať s inými aktivitami, ako sú posilňovanie, venovanie sa športom alebo iné formy kardiovaskulárneho tréningu. Vedci však zistili, že už 10 minút chôdze denne má pozitívne účinky na zdravie človeka. Preto sa mnohí začali zaväzovať k tomu, že sa prechádzať budú každodenne. Pozrime sa na pozitíva a negatíva tohto rozhodnutia.

Pozitíva každodenného prechádzania sa

Posilnite si srdce – kráčaním pozvoľna zrýchlite svoj tep, čo posilňuje schopnosť srdca pumpovať krv. Časom to bude robiť ľahšie a efektívnejšie. Zlepšuje sa aj vaša kardiovaskulárna vytrvalosť, vďaka čomu budete schopní trénovať dlhšie a tvrdšie.

Článok pokračuje pod reklamou


Udržíte si kosti a kĺby zdravé – keďže pri chôdzi musia vaše kosti a kĺby udržiavať vašu hmotnosť, zvyšuje sa ich hustota a znižuje sa riziko osteoporózy. Chôdza je v tomto smere pritom užitočnejšia ako cvičenie drepov či výpadov, keďže stimuluje kosti a kĺby po celej dĺžke dolných končatín.

Pozdvihnete si energiu a náladu – v tele sa vám začnú vyplavovať endorfíny, vďaka čomu budete mať lepšiu náladu a nižšiu hladinu stresu. Znižuje sa tým riziko depresie a dokonca zlepšuje kvalita spánku, vďaka čomu budete mať od rána viac energie. Tú si priamo podporíte aj samotnou chôdzou.

Zlepšite si spánok – ako už bolo spomenuté, chôdza zlepšuje aj kvalitu vášho spánku. Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa každý deň prechádzajú, môžu zaspáva rýchlejšie.

Podporíte si zdravú hmotnosť – chôdza ako každá fyzická aktivita spaľuje aj energiu, teda kalórie. Vďaka tomu sa vám ľahšie bude udržiavať zdravá hmotnosť alebo si podporíte proces chudnutia.

Negatíva každodenného prechádzania sa

Narazíte na stagnáciu – ak bude chôdza všetko, na čo sa budete spoliehať v rámci vášho tréningového snaženia, nebudete z nej mať toľko prínosov. Vaše telo si na rutinu zvykne a pokroky začnú stagnovať. Preto by ste mali druhy tréningov striedať. Venujte sa aj posilňovaniu či inému športu.

Mohli by ste vyhorieť – aj napriek tomu, že chôdza nie je taká intenzívna fyzická aktivita, mohli by ste časom vyhorieť, mať jej plné zuby, čo by mohlo ohroziť vašu motiváciu. Meňte preto pravidelne trasy, spestrujte si chôdzu hudbou a sem-tam si od nej dajte aj voľno.

Mohli by ste mať fyzické problémy – okrem toho, že by vás mohli bolieť svaly, čo napravíte jedným či dvoma dňami voľna, mohli by ste riskovať aj zranenia z preťaženia, ktoré vznikajú následkom dlhého opakovania rovnakého pohybu. Preto, ak s chôdzou začínate, mali by ste začínať pozvoľna – 5-10 minút denne a každý týždeň to naťahovať o 10 percent, kým nedosiahnete svoju stanovenú métu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist