InstagramFacebookYoutube
Výživa

Hrozno: Týchto 10 prínosov pre naše telo z neho robí superjedlo

17. 3. 2023
Hrozno: Týchto 10 prínosov pre naše telo z neho robí superjedlo
Hrozno je vďaka svojmu nutričnému zloženiu superjedlom, ktoré by malo mať miesto vo vašej výžive. Ak vás o tom nepresvedčia jeho dostupnosť a chuť, možno to bude jeho 10 významných prínosov pre naše telo.

Hrozno môžete jesť hocikde, hocikedy. Stačí si ho umyť a môžete si ho vychutnávať. Nezostávajú po ňom zvyšky, ktoré by časom páchli ako šupka z banána alebo jadro jablka. Bez ohľadu na farbu obsahuje veľa užitočných látok, z ktorých môžete vyťažiť aj toto:

Lepšia športová výkonnosť – pre obsah jednoduchých sacharidov vám dodajú okamžitú energiu, ktorú potrebujete pre vašu výkonnosť. Vďaka antioxidantom tiež obmedzuje zápaly, čím napomáha k rýchlejšej regenerácii po fyzickej námahe.

Článok pokračuje pod reklamou


Antioxidačná sila – obsahuje flavonoidy, ktoré chránia bunky pred oxidačným poškodením. Vitamín C zase podporuje imunitný systém. Jeho účinok v obrane voči chorobám zvýrazňujú betakarotén a resveratrol.

Predlžovanie života – resveratrol znižuje riziko mnohých ochorení, no významné je u neho aj pôsobenie na obmedzenie starnutia. Chráni a pomáha obnovovať teloméry, vďaka čomu budete vyzerať a cítiť sa dlhšie mladí.

Zlepšenie srdcového zdravia – flavonoidy znižujú zápaly vo svaloch a orgánoch, akým je aj vaše srdce. Tiež znižujú hladinu zlého cholesterolu a zvyšujú hladinu dobrého. Účinok na zníženie rizika srdcovocievnych problémov je pritom aj u ľudí, ktorí pokračujú v príjme nasýtených tukov.

Zníženie rizika cukrovky – resveratrol podporuje inzulínovú senzitivitu, čo pomáha znižovať hladinu krvného cukru. Stabilizovať ho pomáha aj fakt, že hrozno má nízky glykemický index.

Zachovanie zdravého mozgu – tým, že antioxidanty chránia bunky pred oxidačným poškodením, chránia aj mozog pred neurodegeneratívnymi poruchami.

Zníženie rizika rakoviny – podľa výskumov by resveratrol mohol predchádzať rakovine prsníka, pečene, hrubého čreva, prostaty, žalúdka a lymfatického systému.

Silnejšie kosti – pre slušný obsah vitamínu K dokáže hrozno podporovať aj silu a zdravie kostí. Redukuje riziko zlomenín a urýchľuje hojenie kostí.

Nižší krvný tlak – hrozno obsahuje aj draslík, ktorý pomáha vybalansovať sodík v tele, čím pomáha znižovať krvný tlak. Draslík tiež prispieva srdcu a znižuje zápaly v kardiovaskulárnom systéme.

Lepší spánok – pre obsah melatonínu je hrozno perfektným pokrmom na podporenie uvoľnenia pred odchodom do postele. Ľahšie zaspíte a kvalitnejšie sa vyspíte.

zdroj: stack


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist