InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Pálite v teple viac kalórií? A je to vôbec dobrý nápad?

2. 4. 2023
Pálite v teple viac kalórií? A je to vôbec dobrý nápad?
Pri ceste za snahou zefektívniť chudnutie nejednému cvičencovi príde na um myšlienka, že čím viac sa potí, tým viac kilogramov schudne. Mnohí sa potom koncentrujú na to, aby sa pri cvičení potili čo najviac. Je dobrým nápadom cvičiť vo vyššom teple?

Spaľujete v teple viac kalórií?

Potenie v skutočnosti neindikuje množstvo kalórií, ktoré cvičením spálite a teda nie je ani korektným zrkadlom toho, aký efektívny bol váš tréning. Napriek tomu však cvičenie v teple môže skutočne zvýšiť množstvo spálených kalórií.

Vaše telo počas takéhoto cvičenia pracuje tvrdšie na tom, aby sa ochladilo a udržalo telesnú teplotu v rozmedzí 36 až 37 stupňov Celzia. Na to potrebuje viac energie a teda má väčšiu spotrebu kalórií.

Článok pokračuje pod reklamou


Množstvo dodatočne spálených kalórií závisí od viacerých faktorov, ako sú teplota, vlhkosť či vaša kondička. V procese chudnutie však neurobí veľký rozdiel a potenciálne vás vystavuje aj riziku zdravotných komplikácií.

Je dobrým nápadom cvičiť vo vysokom teple?

Hoci niektorí ľudia by mohli skúšať rôzne techniky, ako sa počas cvičenia zahriať, cvičenie vo vysokom teple s cieľom schudnutia môže byť zlým nápadom z dvoch hlavných dôvodov:

1. Ľudské telo je schopné prispôsobiť sa meniacim podmienkam a trvá mu asi len dva týždne, kým si zvykne na vyššie teplo. Po tomto období už nebudete čerpať z cvičenia vo vysokom teple žiadne dodatočné prínosy.

2. Podstatnejšie však je, že táto technika cvičenia môže ohroziť váš život. Vaše telo môže dosiahnuť bod, pri ktorom sa už nedokáže dostatočne chladiť, čo môže viesť od dehydratácie cez vyčerpanie od tepla až k mŕtvici, ktorá môže byť smrteľná.

Ako zvýšiť množstvo spálených kalórií bezpečnejšie?

Je zrejmé, že cvičenie vo vysokom až extrémnom teple nie je dobré riešenie. Ako by ste však mohli zvýšiť množstvo spálených kalórií na tréningu bezpečnejšie? Existuje hneď niekoľko možností.

Do svojho tréningu by ste mohli zaradiť plyometrické cviky, ktoré sú dynamickejšie a intenzívnejšie, vďaka čomu spálite viac kalórií. Pokiaľ ide o intenzitu, vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT, tabata) dokáže za kratší čas spáliť viac kalórií, ktoré páli aj po docvičení.

Pokiaľ chcete páliť viac kalórií mimo tréningu, potom by ste sa mali venovať aj posilňovaniu. Čím viac svalov máte, tým je váš pokojový metabolizmus rýchlejší a tým ľahšie spaľujete tuky. Taktiež pomôže, ak svoje tréningy obmieňate. Keď si telo na tréning zvykne, nepotrebuje už na jeho absolvovanie využívať toľko energie. Preto každých pár týždňov niečo zmeňte.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist