Kickbox je bojový šport, v ktorom proti sebe stoja dvaja súperi bojujúci nie len údermi rúk, ale aj nohami či lakťami. Do akcie zapája celé telo a nie je práve najjednoduchší. Ak sa mu však budete venovať pravidelne, zvyknete si naň a budete sa tešiť aj z posilnenia mentálneho zdravia týmito piatimi spôsobmi:
Kickbox reguluje náladu – ak vás premáhajú emócie, môžete ich dostať pod kontrolu fyzickou aktivitou, ktorá vám poskytne uvoľnenie. Keďže sa počas nej vyplavujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, vaša nálada by sa mala zlepšiť. Pravidelný tréning potlačí symptómy úzkosti, depresie a poruchy koncentrácie a pozornosti.
Kickbox potlačuje stres – podobne, ako cvičenie reguluje náladu, tak pomáha aj potlačovať stres. Pravidelným tréningom si dokážete vybudovať silnejšiu obranu voči stresovým situáciám a poskytne vám úľavu, keď vás práve zastihol akútny stres.
Kickbox zvyšuje sebadôveru – to, že sa naučíte techniku kickboxu alebo prekonáte náročné cvičenia, spôsobí, že budete viac dôverovať svojim schopnostiam. To, že sa budete v prípade potreby vedieť efektívnejšie brániť, tiež vplýva pozitívne na vašu sebaistotu. Zlepší sa vaša mentálna odolnosť, prispôsobivosť a celkový prístup k životu.
Kickbox zlepšuje činnosť mozgu – keďže si vyžaduje maximálnu pozornosť a musíte si pri ňom aj pamätať poradie, cibríte si aj svoj mozog. Počas celého kola sa snažíte ignorovať vonkajšie stimuly, takže kickboxom si zlepšujete svoju pamäť, ostražitosť a aj koncentráciu. To, že musíte udržiavať rovnováhu, tiež pomáha vašim kognitívnym funkciám.
Kickbox podporuje motiváciu – každé kolo vám prinesie príležitosť vytvoriť si zmysluplný moment. Nikdy neviete, aký bude. Je to, ako keď pred vami stojí nová, neznáma úloha, ktorej sa bojíte. V kickboxe sa nemôžete báť, lebo prehráte. A tento prístup vás naučí preniesť aj do bežného života. Budete si viac veriť a budete mať viac motivácie pred každou výzvou.
Čítať ďalší článok:
5 potravín, ktoré maximalizujú vašu regeneráciu Zdieľať na Facebooku