Kulturistika

Tréning legendy (51. časť) – Ed Corney a jeho tréningový týždeň

12. 4. 2023

Ed Corney má zaslúžené miesto medzi legendami kulturistiky. Kto by pochyboval o dvojnásobnom držiteľovi titulu Mr. Universe? Na jedného z parťákov Arnolda Schwarzeneggera sa zameriame v tejto časti nášho seriálu a prinesieme rovno jeho celý týždenný plán.

Rodák z Havaja, ktorý nás opustil v roku 2019 vo veku 85 rokov, patril v 70. rokoch minulého storočia medzi najúspešnejších kulturistov sveta. Dvakrát dokonca vyhral prestížny titul Mr. Universe a raz Mr. America. Na Olympii skončil štyrikrát na stupni víťazov a už ako šesťdesiatnik ju dvakrát vyhral v kategórii Masters. Od roku 2004 je v Sieni slávy IFBB.

Corney trénoval v príprave na súťaže šesťkrát do týždňa a točil dokola dva rôzne tréningy, v ktorých mal cviky rozdelené podľa svalových partií. Keďže celé telo precvičil len dvoma tréningami, tréningové jednotky obsahovali viac cvikov, dokopy veľa sérií a trvali viac ako dve hodiny.

V pondelok, stredu a piatok precvičoval hrudník, ramená, bicepsy a lýtka (tréning A). V utorok, štvrtok a sobotu trénoval stehná, chrbát a tricepsy (tréning B). V nedeľu oddychoval.

Pred každým jedným tréningom zároveň precvičoval brušné svaly. Išlo aj o formu zahriatia. Cviky boli vyberané typicky podľa chute. Kardiu sa príliš nevenoval, ale kalórie pálil hraním volejbalu a trávením času na pláži.

Takto vyzerali jeho konkrétne tréningy:

Tréning A: Hrudník, ramená, brucho, lýtka
Cvik Série Opakovania