InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Ako môže behávanie ovplyvňovať menštruáciu?

Autorka: Lucka  /   15. 4. 2023
Ako môže behávanie ovplyvňovať menštruáciu?
Vaše rutiny a zvyky môže ovplyvňovať cyklus vašej menštruácie. Ženy, ktoré sa pravidelne venujú behu, si môžu uvedomovať zmeny svojej výkonnosti na základe priebehu cyklu. Môže však aj beh ovplyvňovať menštruáciu?

Keď dostanete menštruáciu, môžete sa počas behu cítite unavene a vaša výkonnosť sa zníži. Môže to byť však aj opačné. Váš beh môže ovplyvniť váš menštruačný cyklus. Neplatí to pre všetky ženy, ale niektoré môžu spozorovať zmenu v príchode menštruácie v závislosti od zmien v tréningovom programe.

Vynechanie menštruácie alebo jej nepravidelnosť u žien v plodných rokoch nie je niečo nezvyčajné, často to okrem náročného cvičenia spôsobujú iné faktory, ako stres, výživa, lieky. Bežkyne však niekedy prichádzajú o menštruáciu pre svoje extrémne tréningové zvyky, ktoré spôsobujú, že u nich dochádza k poklesu hladiny estrogénu.

Článok pokračuje pod reklamou


Menštruácia sa tak dá využiť ako nástroj na posúdenie toho, ako vaše telo zvláda stres plynúci z tréningovej záťaže. Ak prídete o menštruáciu, telo vám môže hovoriť, že mu potrebujete dodať viac paliva alebo zvoľniť intenzitu vo svojom tréningu.

Ak nedostanete menštruáciu niekoľko mesiacov, zvýši sa u vás riziko osteopénie, osteoporózy a únavových zlomenín. Negatívne ovplyvnený môže byť aj váš imunitný systém a dlhodobé zníženie estrogénu či vynechávanie menštruácie môže zanechať následky aj na vašom srdci.

Ešte predtým, ako prídete o menštruáciu úplne, môžete zaznamenávať slabšiu alebo kratšiu menštruáciu ako je bežné. To by mala byť pre vás ako výstraha.

Zmeny v menštruácii pritom nemusia vyť len následkom intenzívneho behu, ale aj procesu chudnutia. Estrogén totiž produkuje telesný tuk. Telu chýba energia, a tak spomaľuje svoje procesy, aby si jej uchovalo čo najviac.

Dobrou správou je, že sa z amenorey (absencie menštruácie dlhej minimálne tri až šesť mesiacov) dá dostať. V mnohých prípadoch pritom stačí, aby ste prijímali adekvátne množstvo všetkých makroživín – bielkovín, sacharidov aj tukov. Do 30-60 minút po behu sa treba najesť a prípadne aj znížiť intenzitu tréningu, kým sa všetko nevráti do normálu. Prínosom by mohli byť aj doplnky výživy, ktoré by vám odporučil odborník.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist