InstagramFacebookYoutube
Výživa

Zelený čaj: Toto sú jeho cenné prínosy pre naše telo

23. 6. 2023
Zelený čaj: Toto sú jeho cenné prínosy pre naše telo
Pravidelné pitie zeleného čaju môže priniesť pomôcť predísť niekoľkým chronickým zdravotným problémom a dostať pod kontrolu iné. Ľudia v Číne a Japonsku to vedeli už tisícročia, no už aj vedci potvrdzujú jeho prínosy, na ktoré v tomto článku poukážeme.

Jedna šálka zeleného čaju obsahuje len 2 a pol kalórie, 2,5 miligramu sodíka a 0,5 gramu bielkovín. Podstatnejšie však je, že obsahuje tiež rôzne antioxidanty a malé množstvá 27 minerálov, vrátane draslíka, horčíka či selénu. Vďaka svojmu zloženiu má aj tieto účinky:

Predlžuje život – veľká štúdia zverejnená v Európskom žurnále preventívnej kardiológie zistila, že pitie čaju, vrátane zeleného, je spojené s dlhším a spokojnejším životom. Rozdiel pritom urobili už tri šálky týždenne.

Článok pokračuje pod reklamou


Znižuje cholesterol – konzumácia zeleného čaju je spojená s nižšou hladinou celkového cholesterolu a zlého LDL cholesterolu, ktorý zvyšuje riziko infarktu či mŕtvice.

Redukuje krvný tlak – pravidelné pitie zeleného času bolo spojené s významným poklesom krvného tlaku, ktorý je poprednou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, vďaka redukovaniu zápalov a rozširovaniu ciev.

Posilňuje duševné zdravie – pre obsah teamínu môže u vás teplá šálka zeleného čaju znížiť stres či úzkosť. Znižuje prejavy depresie a problémov so spánkom.

Podporuje pamäť – výskumy zistili, že vďaka teamínu podporuje zelený čaj krátkodobú pamäť, ktorá je dôležitá pre plánovanie, spracovávanie informácií či riešenie problémov.

Chráni pred neurodegeneratívnymi ochoreniami – niektoré výskumy tvrdia, že zelený čaj by mohol vďaka antioxidantom znižovať riziko Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.

Môže predchádzať mŕtvici – jedným z možných nástrojov prevencie proti mŕtvici je aj pravidelný príjem zeleného času. V Číne zistili, že čím ľudia pili viac zeleného čaju, tým mali riziko mŕtvice nižšie.

Predchádza a manažuje cukrovku 2. typu – antioxidanty v zelenom čaji by mohli redukovať inzulínovú rezistenciu, čo pomáha manažovať cukrovku 2. typu a predchádzať jej rozvoju.

Chráni kosti – kórejskí vedci zistili, že ľudia, ktorí pijú zelený čaj trikrát denne, majú oveľa nižšie riziko straty kostnej hmoty, ktorá môže viesť až k osteoporóze.

Podľa odporúčaní odborníkov je v poriadku konzumovať až osem šálok zeleného čaju denne. Varujú však, že vysoký príjem môže narúšať efektívnosť niektorých liekov, vrátane tých na vysoký tlak a iné srdcovocievne problémy. A hoci je to málo pravdepodobné, extrakt zeleného čaju v nadmernom množstve zase môže spôsobiť problémy pečeňou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist