InstagramFacebookYoutube
Výživa

Storoční ľudia jedia inak: Toto sú piliere ich výživy

10. októbra 2023
Storoční ľudia jedia inak: Toto sú piliere ich výživy
Je niekoľko denných zvyklostí, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vek 90 či viac rokov. A jednou z tých najdôležitejších je zdravá strava.

Na CNBC Make It poukázali na knihu Dana Buettnera Modré zóny americkej kuchyne: 100 receptov na dožitie sa 100 rokov, v ktorej identifikoval oblasti sveta (modré zóny), v ktorých sa ľudia dožívajú najvyššieho veku a študoval vzorce a životný štýl, ktoré by dlhovekosť vysvetľovali.

Tieto modré zóny sú oblasti, v ktorých sú najväčšie podiely ľudí vo veku 100 rokov a ľudí s najvyššou strednou dĺžkou života. Ide o komunity v Japonsku, Taliansku, Grécku, Kostarike a dokonca aj v Kalifornii, v ktorých ľudia žijú o dekádu dlhšie a míňajú na zdravotnú starostlivosť len zlomok z toho, čo zvyšok z nás.

Článok pokračuje pod reklamou


„Samozrejme, je tam viac faktorov na zváženie. Mnoho z týchto komunít má viac príležitostí na chodenie z miesta na miesto a majú tendenciu zažívať menej stresu ako väčšina Američanov,“ skonštatovala Renee Onqueová.

„No, po analyzovaní viac ako 150 výživových dotazníkov, ktoré zachytávali denné stravovacie zvyky ľudí v tých modrých zónach počas posledných 80 rokov, sa zistilo, že tam boli jedlá, ktoré boli v ich diétach najbežnejšie.“

Ide o piliere dlhovekej výživy, ktorej viac ako dve tretiny kalorického príjmu pochádzajú z komplexných sacharidov. Je ich päť:

1. Celé zrná, ako sú kukurica, ryža, ovsené vločky
2. Zelenina
3. Hľuzy, vrátane zemiakov a sladkých zemiakov
4. Orechy
5. FazuleZdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist