Udržiavanie zdravej stravy a pravidelné cvičenie je najlepším spôsobom, ako schudnúť tehotenské kilá bez toho, aby ste ohrozili zásoby mlieka. Treba sa vyhýbať vysoko intenzívnym druhom cvičenia a dbať na dostatok živín v strave. Arnie Nicolaová priniesla deväť tipov, ktoré vám k chudnutiu počas dojčenia pomôžu aj prakticky:
Nepreskakujte jedlá – dlhšie prestávky medzi jedlami spomaľujú metabolizmus, takže by ste sa tomu mali vyvarovať a konzumovať raňajky, obed a večeru a medzitým drobné pokrmy tak, aby ste jedli každé dve až tri hodiny.
Pite dostatok vody – dostatočný príjem tekutín zohráva dôležitú úlohu pri chudnutí, pretože podporuje trávenie a vyplavovanie toxínov. Treba však dávať pozor na kávu a iné kofeínové nápoje, ktoré majú diuretický účinok.
Neignorujte úplne nejakú skupinu jedál – pri kojení obzvlášť musíte mať zdravú a vyváženú diétu, preto pri chudnutí nevyškrtávajte zo svojej stravy úplne žiadne živiny, ako sú najčastejšie tuky či jednoduché sacharidy. Úpravy stravy konzultujte so svojím doktorom.
Pridajte do výživy viac vlákniny – úprava stravy, ktorú môžete bezpečne uplatniť, je zvýšenie príjmu vlákniny. Tá je dôležité bez ohľadu na to, či dojčíte alebo nie, Podporuje trávenie, bráni výkyvom energie a na dlhšie obdobie vás nasýti.
Nezabudnite na cvičenie – aj dojčením spaľujete kalórie, no aby ste urýchlili chudnutie, musíte sa každý deň venovať nejakému druhu cvičenia alebo športovania, prípadne len prechádzkam.
Vyhnite sa nezdravým náhradám – chudnutie neznamená, že sa musíte vzdať všetkého, čo chudí dobre. Uistite sa len, že obmedzíte na minimum vysoko kalorické jedlá, ako sú koláče a sladkosti. Nenasýtia vás.
Nepodvádzajte – dôležité je najmä nepodvádzať vo svojej strave, pretože sa budete akéhokoľvek množstva kilogramov nabratých počas tehotenstva zbavovať dlhšie.
Buďte trpezlivé – ak máte nadváhu, chudnutie počas kojenia bude pomalšie, pretože nie je váš metabolizmus taký rýchly, ako by bol v inom prípade. Mali by ste odolať diétam, ktoré sľubujú rýchle výsledky. Chudnite s trpezlivosťou 0,5 až 1 kg hmotnosti týždenne.
Pripravte si zdravé občerstvenie – medzi troma hlavnými jedlami by ste mali mať pripravené zdravé formy desiaty a olovrantu. Keď na vás prídu chute, budete tak mať po ruke niečo zdravé a málo kalorické. Uprednostňujte komplexné sacharidy pred jednoduchými a pokrmy, ktoré obsahujú veľa vlákniny.
Čítať ďalší článok:
Ktoré záľuby okrem cvičenia pomôžu vášmu mentálnemu zdraviu najviac? Zdieľať na Facebooku