InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Ako si vybrať správne termoprádlo pre zimný aktívny životný štýl a športovanie

Autor: PR článok  /   06. novembra 2023
Ako si vybrať správne termoprádlo pre zimný aktívny životný štýl a športovanie
Termoprádlo je dôležitým kúskom oblečenia pre tých, ktorí vedú aktívny životný štýl a športujú aj v chladnom počasí, bez ohľadu na to, či ide o lyžovanie, beh, turistiku, cyklistiku alebo iné aktivity na voľnom vzduchu. Správne zvolené termoprádlo dokáže udržať vaše telo v teple, odviesť vlhkosť a zabezpečiť pohodlie počas celého dňa. Je mimoriadne dôležité si vybrať správne termoprádlo pre váš aktívny životný štýl a športovanie.

Materiál je kľúčom

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere termoprádla je materiál, z ktorého je vyrobené. Rôzne materiály majú rôzne vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť vašu pohodu počas aktivity. Tu sú niektoré z najbežnejších materiálov termoprádla:

- Merino vlna je obľúbeným materiálom pre termoprádlo, pretože je prírodný, mäkký na dotyk a pohodlný. Má vynikajúcu tepelnú izoláciu a odvádza vlhkosť ďaleko od tela, čo vám pomáha udržať suchú pokožku.

- Polyester je ďalším populárnym materiálom pre termoprádlo pánske, dámske aj detské. Je ľahký, rýchlo schnúci a má dobrú schopnosť odvádzania vlhkosti. Polyesterové termoprádlo je často vhodné pre intenzívne športové aktivity.

- Nylon je odolný materiál, ktorý sa často používa vo výrobe termoprádla pre jeho trvanlivosť a schopnosť odvádzania vlhkosti. Je tiež ľahký a rýchlo schnúci.

- Elastan je prídavný materiál, ktorý zvyšuje elasticitu termoprádla, čo umožňuje voľný pohyb. Je často prítomný v termo legínach aj termo tričkách.

Typy termoprádla

Existuje niekoľko typov termoprádla, z ktorých môžete vyberať, v závislosti od vašich preferencií a aktivity:

Termo tričká sú základom vášho termoprádla pre hornú časť tela. Sú dostupné v rôznych štýloch a materiáloch, aby vyhovovali rôznym potrebám a podmienkam. Termo tričká môžu mať krátke alebo dlhé rukávy. Krátke rukávy sú vhodné pre teplejšie podmienky a aktivity, ktoré si vyžadujú väčšiu voľnosť pohybu, napríklad beh. Dlhé rukávy poskytujú väčšiu tepelnú izoláciu a sú ideálne pre chladnejšie podmienky alebo aktivity, ktoré vyžadujú ochranu proti vetru a chladu, ako sú napr. lyžovanie a bežkovanie. Termo tričko by malo byť priliehavé k telu, aby udržiavalo teplo na správnych miestach a odvádzalo vlhkosť. Vyhnite sa voľným kúskom, ktoré môžu strácať svoje izolačné vlastnosti. Vyberte si ich vždy podľa sezóny a intenzity športu.

Termo legíny sú vhodné pre aktivity, ktoré si vyžadujú ochranu dolnej časti tela, ako sú lyžovanie, turistika alebo bežkovanie. Sú k dispozícii v rôznych dĺžkach aj štýloch. Vyberte si ich podľa teplotných podmienok a podobne ako aj pri termo tričkách dbajte na správnu veľkosť pre maximálne pohodlie.

Termoponožky sú nevyhnutným doplnkom pre vaše nohy pri športe a outdoorových aktivitách. Majú špeciálne vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať vaše nohy v teple a suchu. Materiál termoponožiek by mal byť schopný udržať teplo, odvádzať vlhkosť a minimalizovať tvorbu nepríjemných pachov. Sú k dispozícii v rôznych dĺžkach, od členkových po podkolienky – kratšie sú vhodné na cyklisiku a beh, zatiaľ čo podkolienky su ideálne pre lyžovanie, snowboardovanie a bežkovanie. Je dobré vybrať si termoponožky s dobrým polstrovaním na päty, chodidlá či lýtka, aby ste minimalizovali riziko vzniku pľuzgierov a odrenín.

Správna veľkosť je dôležitá

Nakoniec, nezabudnite venovať pozornosť správnej veľkosti termoprádla. Musí byť pohodlné, ale zároveň by malo byť tesne priliehavé k telu, aby udržiavalo teplo a odvádzalo vlhkosť. Hrubá vrstva termoprádla nemusí plniť svoju funkciu a môže spôsobiť nepohodlie pri pohybe.

Pri výbere termoprádla pre aktívny životný štýl a šport je dôležité venovať pozornosť týmto aspektom, aby ste mali optimálnu tepelnú izoláciu, pohodlie a výkon počas svojich aktivít. Správne zvolené termoprádlo vám pomôže udržať optimálnu teplotu tela a zvýši komfort počas cvičenia, lyžovania, turistiky, behu alebo iných aktívnych činností.

foto: dreamstime.com

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist