InstagramFacebookYoutube
Výživa

Aké jedlá je vhodné konzumovať po cvičení?

30. 1. 2024
Aké jedlá je vhodné konzumovať po cvičení?
Po absolvovaní tréningu je dôležité, aby ste svoju snahu podporili správnou výživou. Takou, ktorá zaistí regeneráciu svalov a udržateľnosť vášho napredovania. Pozrime sa na to, ktoré konkrétne jedlá sú na to vhodné.

Mnohí ľudia vedia, že krátko po intenzívnom tréningu je potrebné skonzumovať rýchle bielkoviny a sacharidy, aby sa telu dodala energie a zaistila regenerácia svalov. Jedál je však tak veľa, že to môže byť pre niekoho chaotické.

V prvom rade je dôležité zaistiť dostatočný príjem tekutín a následne jedlá z nasledujúcich troch skupín:

Článok pokračuje pod reklamou


Jedlá bohaté na bielkoviny

Bielkoviny sú nevyhnutnou makroživinou po cvičení, pretože pomáhajú zaceľovať poškodené svalové vlákna, podporovať rast nových a urýchľovať zotavovanie medzi tréningami.

Ideálnym zdrojom bielkovín po tréningu sú okrem srvátkového proteínu kuracie prsia, ktoré sa hodia do objemovej prípravy i počas chudnutia. Ďalšími kvalitnými zdrojmi sú vajcia, tuniak, cottage cheese, nízkotučný tvaroh a grécky jogurt.

Ako ste si všimli, ide o živočíšne zdroje. Tým, čo nevyhovujú, je vhodné využiť vegánsky doplnok výživy, ktorý môže mať bielkoviny koncentrované v najväčšej miere. Inak sú slušnými rastlinnými zdrojmi najmä strukoviny, ovsené vločky, tofu, orechy alebo orechové nátierky a chia semienka.

Zdroje kvalitných sacharidov

Sacharidy sú pre telo primárnym zdrojom energie počas cvičenia, a preto je dobré si ich po jeho skončení doplniť.

Zdrojov sacharidov je veľké množstvo, no kvalitné nájdeme typicky najmä medzi zeleninou a obilninami. Príkladom môžu byť sladké zemiaky, quinoa, ovsená kaša, celozrnné pečivo či niektoré druhy ovocia, ako sú banány či bobuľovité ovocie.

Zdravé tuky

Tuky sú podceňované, ale aj tie sú potrebné. Zdroj ako avokádo, olivový olej, orechy, semená či dokonca tmavá čokoláda obsahujú zdravé tuky, ktoré v malých množstvách pomôže utlmiť pocity hladu, ktoré by ste mohli mať po intenzívnym tréningu, takže do obdobia chudnutia. Inak nebol významný priamy vplyv na rast svalov a zotavovanie preukázaný.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist