InstagramFacebookYoutube
Výživa

Zázvor: Akými spôsobmi prospeje telu zvonka i zvnútra?

1. 3. 2024
Zázvor: Akými spôsobmi prospeje telu zvonka i zvnútra?
Máte radi zázvor? Dobré pre vás. Tento koreň pikantnej chuti je prospešný pre naše zdravie hneď z niekoľkých dôvodov. Poukázala na ne Leandra Breaboutová z Greatist.

Zázvor toho neponúka veľa po stránke vitamínov a minerálov, no jeho hlavnou bioaktívnou zložkou je gingerol, ktorý má silné liečebné účinky. Niektoré sa tradujú už stáročia, no nasledujúcich päť preukázali aj vedeckí pracovníci.

Zázvor pomôže vášmu tráveniu

Trápi vás nevoľnosť či plynatosť? Zázvor vám pomôže. Dokonca sa nájdu štúdie, ktoré hovoria o obmedzovaní nevoľnosti spôsobenej tehotenstvom, chemoterapiou či operáciami. Uľaví aj pri zvracaní či podráždenom žalúdku.

Článok pokračuje pod reklamou


Zázvor znižuje zápaly v tele

Niekoľko z látok, ktoré zázvor obsahuje, má protizápalové účinky. Zápaly sú prvou zbraňou organizmus proti hrozbám z vonku, no chronické zápaly môžu viesť k vysokému tlaku, srdcovocievnym problémom a predčasnému starnutiu. Zázvor pomáha aj ľuďom s osteoartritídou.

Zázvor je prospešný pre srdce

Jeden výskum zistil, že čím viac zázvoru osoba skonzumuje denne, tým menej pravdepodobné je, že sa u nej rozvinie vysoký krvný tlak alebo iné srdcovocievne problémy. Prínosné účinky na srdce prinášajú najmä látky s protizápalovými účinkami.

Zázvor vám dodá antioxidanty

Zázvor je plný antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom spôsobujúcich oxidačný stres pre bunky ľudského tela. To môže viesť k rakovine, predčasnému starnutiu, srdcovocievnym ochoreniam, neurodegeneratívnym poruchám a podobne.

Zázvor by mohol podporiť aj chudnutie

Veľká štúdia prišla na to, že zázvor znižuje cholesterol, má pozitívny vplyv na inzulín a dokonca na chudnutie a redukovanie telesného tuku. Ďalšia štúdia na potkanoch zistila, že zázvorová voda pomáhala regulovať spracovávanie tukov vedúce k chudnutiu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist