Pre ženy

Jedlo ako odpoveď na niektoré problémy

Autorka: Lucka  /   17. júla 2021
Jedlo ako odpoveď na niektoré problémy
Nie je dobré, ak sa prepchávate všetkým možným, keď sa cítite zle a chcete sa upokojiť a cítiť šťastnejšie. Nepomôže to. Jedlo však v niektorých problémoch môže byť nápomocné, ak ho vyberáte správne. Dnes sa pozrieme práve na také prípady.

1. Bolia vás svaly

Ak máte po ťažkom tréningu a pobolievajú vás precvičované svaly, skúste čerešňový džús. Obsahuje protizápalové antioxidanty, ktoré redukujú bolesť po cvičení. Pitie takéhoto džúsu pred a po cvičení pomáha znižovať bolesť a urýchľovať potréningovú regeneráciu.

2. Cítite sa lenivo

Nízka energia a nechuť niečo robiť je často výsledkom nedostatku príjmu tekutín. Bez dostatku vody sa nedostáva kyslík o mozgu a svalov efektívne a potom sa cítite unavene. Ak sa chcete znova naštartovať, vynechajte kávu a nahraďte ju kokosovou vodou, ktoré obsahuje magnézium, kalcium a draslík, ktoré regulujú proces prijímania a distribúcie tekutín v tele.

3. Máte problém so žaludkom

Ak ste skonzumovali ťažké jedlo a teraz vás trápia problém s trávením, vhodné je vypiť jeden až dva poháre pepermintového čaju. Ten vám pomôže uľaviť a redukuje bolesť, vrátane nepríjemných brušných kŕčov.

4. Trápi vás migréna

Namiesto toho, aby ste bolesti hlavy zahnali tabletkou, skúste najskôr šalát. Ideálny je špenát, ktorý obsahuje magnézium a to pomáha uľavovať pri akútnych stavoch migrény. Takisto je v ňom riboflavín, ktorý má podobné účinky. Hoci tabletky sú osvedčené, možno stojí za to vyskúšať niečo prírodné.

5. Pociťujete úzkosť

Ak máte problémy mentálneho charakteru, cítite sa vyčerpane a idú na vás „depky“, odolajte lákaniu jesť sladké alebo nezdravé jedlá. Namiesto toho skonzumujte sladké zemiaky, ktoré sú jedným z najlepších zdrojov sacharidov tvoriacich serotonín, ktorý zlepšuje náladu. Vďaka vláknine v zemiakoch sa navyše dostanú do krvi postupne, čím pomôžu stabilizovať aj úroveň energie.

6. Nemôžete zaspať

Ak nemôžete zaspať, skúste jedlo bohaté na L-tryptofan. Po skonzumovaní tejto aminokyslieny sa budete cítiť ospalo. Rýchlo dostupné dokážu byť sezamové semiačka, no ak môžete, ideálnou voľbou je humus, ktorý je na túto aminokyselinu veľmi bohatý. Iný recept – tradičné teplé mlieko s medom.

Letný režim, pôvodne z 21.09.2013.