Výživa

36 výživových tipov na chudnutie (2. časť)

16. júla 2021
36 výživových tipov na chudnutie (2. časť)
Zdravé návyky sú dôležité aj pri snahe schudnúť. Tá nie je ľahká a chlieb sa neláme len v posilňovni, ale aj v kuchyni a za stolom. V troch dieloch vám prinášame 36 výživových tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť svoj cieľ. Prišiel čas na druhú časť.

13. Eliminujte jednoduché cukry
Jednoduché cukry sú zlé vo všeobecnosti a hlavne pri chudnutí. Nájdete ich v bielom pečive, vo väčšine ciest a rafinovaných cukrov. Poskytujú síce energiu, ale nemajú toľko živín ako komplexné sacharidy. Telo ich rýchlo rozloží, zvýši hladinu cukru v krvi a vy sa čoskoro opäť cítite hladní. Voľte preto celozrnné výrobky a vyhýbajte maškrtám.

14. Zvýšte príjem zeleniny
Zvýšenie príjmu zeleniny bolo dlho považované za jeden z faktorov, ako predísť obezite. Uprednostňovať zeleninu pred inými ingredienciami vám pomôže zvýšiť príjem vlákniny, rýchlejšie vás nasýti a dlhšie nebudete pociťovať hlad.

15. Zabudnite na cukor
Nepridávajte si zbytočne do jedál cukor. Vplýva to nezdravo nie len na vašu hmotnosť, ale aj na kardiovaskulárne zdravie. Nedávajte cukor ani do kávy či čaju. Prijímajte cukor len z prirodzených foriem, ako z ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

16. Nájdite si náhrady
Takmer každé nezdravé jedlo sa dá nahradiť zdravým. Porozmýšľajte, urobte si prieskum a nahraďte tie nezdravá zdravými. Často sa im vyrovnajú aj chuťou a ak nie, po pár týždňov si zvyknete.

17. Varte s rozumom
Dokonca aj zdravé jedlo môže prísť o takú nálepku, ak ho pripravíte nesprávne. Ak ho trebárs vysmažíte v kope nezdravého oleja alebo ufritujete. Skúste využívať nepriľnavé panvice alebo len panvicu potrite olejom. Dokonca si tak môžete pripraviť aj zdravšie čipsy.

18. Skúste kajenské korenie
Pridajte si do jedál kajenské korenie a podporíte ním vás metabolizmus. Dokonca vedci zistili, že také korenie redukuje chuť po tučných, sladkých a slaných jedlách. Tiež pomôže podporovať odbúravanie tuku.

19. Žuvajte žuvačku
Hoci z dlhodobého hľadiska má žuvanie žuvačiek minimálny vplyv na chudnutie, ak ste niekde na spoločenskej akcii alebo varíte, (decentné) prežúvanie žuvačky vám pomôže znížiť chuť po sladkom a slanom, čím zníži šancu, že zjete niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

20. Ovocie namiesto šťavy
Ovocie je dobré, ale to nutne neznamená, že dobré sú aj ovocné šťavy. Väčšina tých dostupných v obchodoch, obsahuje malo ovocnej zložky, málo živín a veľa cukru. Preto namiesto ovocného džúsu uprednostníte ovocie samotné.

21. Neignorujte apetít úplne
Máte chute na jedlo. Namiesto toho, aby ste s nimi bojovali, dajte si niečo pod zub. Skúste skonzumovať trochu niečoho zdravého. V každom prípade sa však vyhnite „zakázanému ovociu“, pretože keď si ho dáte len trochu, pravdepodobne neodoláte ďalším sústam.

22. Nechajte si to zabaliť
Ak ste v reštaurácii a vidíte, že k vám smeruje veľká porcia jedla, poproste ešte pred začiatkom konzumovania, aby vám polovicu zabalili domov. Na danom mieste zjete menej a na druhý deň nebudete musieť variť.

23. Znížte kalórie z tekutín
Mnoho ľudí prijíma mnoho kalórií pitím a ani si to neuvedomujú. Mlieko, džúsy, sladené nápoje či alkohol obsahujú nadbytočné kalórie a mnohé nápoje aj cukor, ktorý je spojený s priberaním. Vyhýbajte sa takýmto nápojom a budete štíhlejší. Normálna voda je bez kalórií.

24. Presadzujte vodu
Ak ste zvyknutí ráno konzumovať s raňajkami ovocný džús, nahraďte o vodou. Časom si zvyknete a ubudne vám zo stravy časť cukrov a kalórií. Vodu by ste mali piť neustále, mala by tvoriť drvivú časť vášho denného príjmu tekutín.

Ďalšia časť: 36 výživových tipov na chudnutie (3. časť)
Predošlá časť: 36 výživových tipov na chudnutie (1. časť)

Letný režim, pôvodne z 04.04.2014.