InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Sú len dve pozície, v ktorých by ste mali spávať

22. 3. 2024
Sú len dve pozície, v ktorých by ste mali spávať
Spávate na bruchu? Robíte chybu. Podľa experta na držanie tela, Jamesa Leinhardta, sú len dve pozície, v ktorých by sme mali spávať a ani pri jednej z nich neležíte na bruchu. O aké pozície ide?

Ak ste „brušným spáčom“, stačí sa v posteli obrátiť o 180 stupňov a získate jednu z dvoch vhodných pozícií, tzv. vojaka. Pri tejto pozícii ležíte na chrbte.

„Ak ležíte na chrbte, vaša chrbtica je okamžite podopretá matracom a ste v pozícii, pri ktorej je hmotnosť tela rozložená najrovnomernejšie. Ak umiestnite pod svoje kolená vankúš, jemne vtočíte panvu a postele sa bude dotýkať väčšia plocha chrbta. Je tak lepšie podopretý,“ vysvetlil Leinhardt pre nine.com.au.

Článok pokračuje pod reklamou


A aká je tá druha vhodná pozícia na spanie? Snívajúci človek. Pri tejto pozícii ležíte na svojom boku. Je to jediná iná pozícia, ktorá vám počas spánku umožňuje udržať chrbticu rovnú.

Podľa Leinhardta klinické štúdie ukazujú, že pri ležaní na boku vyvíjate najmenší tlak na chrbticu. Dôležité je, aby uši, ramená, bedrá a kolená boli v jednej línii. Užitočné je pritom vložiť vankúš medzi kolená a členky, čím obmedzíte tlak plynúci z hornej nohy a budete cítiť v danej pozícii lepšiu oporu.

A pokiaľ ide o spávania na bruchu? „Mali by ste spať len v týchto dvoch pozíciách, pokiaľ nemáte nejaký druh zdravotných dôvodov pre ležanie na bruchu, čo je veľmi vzácne,“ konštatuje Leinhardt.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist