InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Karnozín – pomôže vám pri posilňovaní?

1. 5. 2024
Karnozín – pomôže vám pri posilňovaní?
Možno ste už počuli o tom, že karnozín je prospešným doplnkom výživy pre tých, čo sa venujú posilňovaniu. Je toto tvrdenie pravdivé? Aký efekt na vás má?

Tejto otázke sa venoval Brad Schoenfeld z magazínu FitnessRX, ktorého odpoveď poteší každého, kto už dal tomuto suplementu šancu.

Karnozín je látka, ktorá vzniká syntézou aminokyselín beta-alanínu a histidínu. Existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú jeho prínos pre intenzívny silový tréning. Najviac ho pocítia tí, čo vykonávajú 6 až 15 opakovaní na sériu a obmedzujú prestávky medzi sériami na 30 až 90 sekúnd. Prečo?

Článok pokračuje pod reklamou


„Počas stredného rozsahu opakovaní a pri obmedzenými prestávkami pri silovom cvičení sa telo spolieha primárne na sacharidy, aby boli preň palivom nezávislým na kyslíku. To však spôsobuje postupný nárast kyseliny mliečnej v pracujúcich svalov, čo vedie k zodpovedajúcemu poklesu hladiny svalového pH. Čím viac sa toto pH stáva kyslejším, tým viac je obmedzená schopnosť svalov kontrakcie a urýchľuje sa nástup únavy. A keď ste unavení skoro, ohrozujete tým svoje výsledky,“ konštatuje Schoenfeld.

Ako to rieši karnozín?

„Pomáha neutralizovať hladinu pH. Hoci sa kyslina mliečna počas intenzívneho cvičenia naďalej hromadí, ním podporené svaly sú schopné fungovať dlhší čas. Štúdia dokazuje, aké prínosné to môže byť. Subjekty, ktoré si zvýšil hladinu karnozínu pomocou suplementácie, boli schopné trénovať o 22 percent viac ako subjekty z kontrolnej skupiny. To je veľký rozdiel,“ vysvetľuje Schoenfeld.

Iné štúdie, ktoré sa zameriavali n nižšie počty opakovaní a dlhšie prestávky, nepreukázali podobné prínosy suplementácie karnozínom, pravdepodobne pre nižšie spoliehanie sa na sacharidy pri tomto spôsobe tréningu.

Zaujímavé tiež je, že najlepším spôsobom zvýšenia hladiny karnozínu v tele nie je užívanie samotného karnozínu. Schoenfeld poukazuje na to, že rovnako efektívnym doplnkom výživy je v tomto smere beta-alanín. Ten má však aj iné prínosy, takže je cenovo výhodnejšou voľbou. Stačí užívať 3-4 gramy beta-alanínu denne rozdelených na 2-3 dávky oddelené niekoľkými hodinami. Aby ste videli nejaké výsledky, vyžaduje si to zväčša niekoľkotýždňové užívanie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist