InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Už len 30 minút cvičenia týždenne môže predĺžiť váš život

12. 5. 2024
Už len 30 minút cvičenia týždenne môže predĺžiť váš život
Je zrejmé, že posilňovanie má obzvlášť pozitívny vplyv na vaše svalové a kostné zdravie. Okrem toho by vás však malo potešiť aj to, že podporuje prevenciu voči ochoreniam a predlžuje život. V tomto smere ho pritom nepotrebujete až tak veľa.

V Britskom žurnále športovej medicíny bol pred časom zverejnený výskum Haruki Mommu a kolektívu (2021), ktorý odhalil, ako dlho a v akej miere sa musíte venovať silovému cvičeniu, aby ste mohli natiahnuť svoj život.

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí sa venovali 30 až 60 minút týždenne posilňovaniu, mali o 10 až 20 percent nižšie riziko predčasného úmrtia zo všetkých dôvodov oproti tým, ktorí sa cvičeniu s odporom nevenovali. Mali tiež nižšie riziko srdcovocievnych ochorení, cukrovky a rakoviny.

Článok pokračuje pod reklamou


Kombinácia 30 až 60 minút silového cvičenia s ľubovoľným množstvom aeróbnej aktivity vyústila až do 40-percentného poklesu rizika predčasného úmrtia, do 46-percentného poklesu rizika srdcovocievneho ochorenia a 28-percentného poklesu úmrtia na rakovinu.

Výskum analyzoval výsledky 16 predošlých štúdií, ktoré dokopy zahrnuli takmer 480 000 subjektov vo veku 18 až 98 rokov. Väčšina z nich pochádzala zo Spojených štátov amerických.

Výsledky štúdie sú dobrou správou pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na cvičenie. Stačí totiž investovať cvičeniu len päť až desať minút času denne, aby boli tieto pozitívne vplyvy badateľné. Môžu si napríklad vytvoriť rannú rutinu, počas ktorej budú robiť drepy, výpady, kľuky či skracovačky. Prípadne využívať aj jednoručky a pridať cviky na ramená, chrbát, bicepsy či tricepsy.

Za aeróbne cvičenie následne možno považovať aj svižnejšiu chôdzu, tancovanie, domáce práce. Kvalitná aeróbny tréning však získate najmä behávaní, plávaním či cyklistikou. Treba sa mu venovať 20-30 minút aspoň štyrikrát do týždňa.

Aj táto štúdia podčiarkla dôležitosť toho, aby boli ľudia fyzicky aktívni, ak chcú žiť čo najdlhšie s dobrým zdravím.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist