Behanie nie je činnosťou, ktorá je vhodná len pre mladých. Či už máte 20, 30, 40 či 50 alebo 60 rokov, môžete sa mu s úspechmi venovať. Nepotrebujete ani behávať rýchlo či dlho, aby ste z neho čerpali benefity. Nemusíte napĺňať športové ambície, aby ste z neho mali radosť.
Pripravte sa, plánujte a čiňte sa
Hoci sa to často podceňuje, prvým krokom by malo byť zakúpiť tenisky určené na beh, ktoré vám dobre sadnú, aby vám nespôsobovali neskôr problémy. Čo už si na seba oblečiete je na vás, ale snažte sa, aby bolo oblečenie pohodlné a vzdušné. V zime sa samozrejme požiadavky na oblečenie menia. A samozrejmosťou by mala byť aj športová podprsenka.Začať s behom by ste mali postupne a vždy by ste mali mať plán toho, čo chcete v daný deň dosiahnuť. Mali by ste poznať trasu, prípadnú alternatívu, ak by ste narazili na nečakanú prekážku. Trasa by mala vyhovovať vašej kondičnej úrovni a mala by byť bezpečná. A hoci hudba dokáže motivovať, mali by ste ju mať na takej úrovni, aby ste počuli okolitý ruch.
Potom už je to len o tom, aby sa donútili niečo urobiť a vytvorili si rutinu. Časom si na behávanie zvyknete, no zo začiatku sa môže stať, že budú dni, keď sa vám nebude chcieť ísť behať. Ak vám v tom nebráni objektívny dôvod, prekonajte sa a skúste odbehnúť aspoň pár minút alebo si dajte rýchlu chôdzu. Väčšinou sa nakoniec zahrejete, nabudíte a chce sa vám behať dlhšie.
Motivácia i ostražitosť
Ak potrebuje motiváciu, aby ste pravidelne behávali, stanovte si určitý cieľ. Stanovte si, koľko kilometrov by ste raz radi zabehli bez prestávky a svoje úsilie smerujte k tomuto cieľu. S motiváciou vám môžu pomôcť aj externé faktory, ako je behanie s inými ľuďmi či zdieľanie svojich výsledkov a snáh s verejnosťou.Zároveň si treba uvedomiť, že vás pomalé tempo napredovania nemusí odradzovať. Aj pomalé pokroky sú pokroky a nemusíte vždy prekonávať limity, aby ste dosiahli svoje ciele. Dokonca by ste tým mohli zvyšovať riziko zranenia.
A ako sa zraneniu vyhnúť? Dôležité je, aby ste telu dopriali dostatok času na regeneráciu. Preto by ste mali do svojho plánu zahrnúť aj dni voľna, ktoré sú rovnako dôležité ako tie tréningové. Tiež treba používať rozum a keď ste unavení, nedávajte si náročné tréningy, ale zvoľte skôr ležérne tempo, prípadne beh vynechajte a venujte sa cvičeniam zameraným na mobilitu a strečing. Pokiaľ ide o strečing, mali by ste sa mu venovať po každom behu.
Čítať ďalší článok:
Čo sa stane vášmu telu, keď prestanete jesť červené mäso? Zdieľať na Facebooku