InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Expert s nepopulárnym názorom: Prečo sa ciele vo fitness preceňujú?

2. 6. 2024
Expert s nepopulárnym názorom: Prečo sa ciele vo fitness preceňujú?
Chcete byť väčší a silnejší? Chcete byť chudší a rýchlejší? Stanoviť si cieľ vo fitness sa považuje za dobrý základ. Podľa odborníka Andrewa Traceyho z Men’s Health si mnohí myslia, že výsledok zdolá proces. Čo však, ak sa na to pozrieme opačne?

Kultúra vo fitness odvetví je silne orientované na dosahovanie cieľov. Odporúča sa, aby boli špecifické, merateľné a dosiahnuteľné. Hoci je to zaužívané a bežné, Tracey sa obáva, že by takýto prístup mohol potenciálne znižovať kvalitu života.

„Podľa definície, ciele vedú k porovnávaniu. Udržiavajú myšlienku, že veci možno nie sú dosť dobré v tom štádiu, v akom sú, a že odmenu možno nájsť len na vrchu nejakého doteraz nedosiahnutého vrcholu,“ skonštatoval.

Článok pokračuje pod reklamou


„Tým nechcem znevažovať silu stanovovania cieľov. Možno sa budete cítiť lepšie, keď dosiahnete tento vrchol. Ale ak je stanovovanie cieľov súčasťou rekreačného cvičenca, potom tiež vznikajú následné pocity nespokojnosti a nedôstojnosti.“

Zlepší sa vaša kondícia, keď budete pracovať na približovaní sa k nejakému cieľu? Nepochybne. Otázkou však je, či budete mať aj čas zastaviť sa a užiť si tieto zlepšenia. Ťažko sa oceňujú, keď ste stále zafixovaní na dosiahnutie niečoho novšieho, vyššieho.

Toto nekončené stanovovanie si cieľov môže viesť k tomu, že začnete spochybňovať, prečo ste sa vôbec na tú horu začali štverať. Možno to označiť ako „vyčerpanie z cieľov“, s ktorým sa stretáva každý, či už ide o športovca alebo podnikateľa.

„Prečo nás teda úspech tak často nedokáže priviesť ku šťastiu? Ambície majú biologickú zložku: centrá odmeňovania v našom mozgu sa rozsvietia v reakcii na „chcenie“ oveľa viac ako na „získanie“. Môžete za to viniť svojich zvedavejších, pracovitejších a stále usilovnejších predkov, ktorí prešli sitom a odovzdali svoje gény ďalej, nie tých, ktorí sa šťastne uspokojili s tým, čo mali,“ myslí si Tracey.

„Ale nežijeme v rovnakom svete nebezpečenstva a nedostatku, v ktorom sa vyvinuli naše mozgy, čo znamená, že používame veľmi starý softvér na prežitie v prostredí, ktoré ho už nepotrebuje, a to môže spôsobiť chyby.“

Riešením je nájsť motiváciu venovať sa aktivite, ktorej vykonávanie nám prináša potešenie. Príkladom môže byť tanec. Ak však chcete vykonávať činnosti, od ktorých očakávate vonkajšie odmeny, ako je ocenenie iných, nemáte ich pod kontrolou a často vám neprinesú to, čo chcete, vďaka čomu skončíte sklamaní, nespokojní a napokon to vzdáte úplne.

Tracey netvrdí, že by ste si nemali stanovovať ciele, ale mali by ste si uvedomiť, že to čaro vychádza z procesu, nie dosiahnutia. Mali by ste si užívať tú cestu za cieľovou destináciou. Mali by ste zmeniť prístup z orientovaného na cieľ na orientovaný na proces. To vám umožní dlhšie robiť to, čo vás dovedie k úspechom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist