S touto metaforou priniesli odborníci zo stack.com štyri pravidlá, ktoré považujú za najdôležitejšie vo výžive športovcov:
Buďte zodpovední
Väčšina športovcov je vysoko motivovaných, aby dosahovali čo najlepšie výkony vo svojom športe, no nemali by zabúdať ani na význam výživy. Je dôležité, aby v nej boli konzistentní a maximalizovali jej prínos pre výkonnosť a odolnosť. Treba sa v tejto otázke vzdelávať, hľadať spôsoby na zlepšenie a zefektívnenie svojej snahy.
Stravujte sa v súlade so svojím športom
Každý šport je iný a každý má iné nároky na výživu. Tomu by ste ju teda logicky mali aj prispôsobiť. Taktiež každá obdobie sezóny si vyžaduje iný prístup k strave. V strede sezóny potrebujete viac jedál s protizápalovými účinkami, ktoré podporujú regeneráciu. V medzisezónnom období sa vám zase hodí zvýšený príjem bielkovín pre väčší objem tréningu. Zakaždým pritom platí, že by ste toho mali jesť toľko, koľko toho spálite, pokiaľ sa nesnažíte nabrať svaly alebo znížiť svoju hmotnosť z výkonnostných dôvodov. Dôležité je tiež myslieť na nároky pred, počas a po športovaní či trénovaní. Výživou pred aktivitou podporujete výkonnosť, po aktivite zotavovanie. Počas športovania potrebujete dopĺňať hlavne jednoduché sacharidy a elektrolyty podľa svojej individuálnej potreby. Pre dlhodobé úspechy ja kľúčové jedlo po aktivite, v ktorom treba vsádzať na príjem bielkovín a kvalitných sacharidov.
Majte pod kontrolou makroživiny
Nie je tajomstvom, že športovci potrebujú prijímať viac kalórií, pretože ich výdaj energie je vyšší ako u bežných ľudí. Počas tréningov, zápasov či súťaží môžu spáliť od 800 do 1500 kalórií. Ak nie sú nahradené, telo športovca bude trpieť. Každé jedlo by malo mať zhruba takýto pomer – jeden až dva diely čistých bielkovín, jeden diel pestrofarebnej zeleniny alebo ovocia, jeden až dva diely zdravých tukov. Väčšina jedál by tiež mala zahŕňať komplexné sacharidy bohaté na vlákninu, ktoré sa trávia pomalšie. Jesť by sa mali ráno alebo okolo zápasu/tréningu.
Jedzte skutočné jedlo
Bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, môžete dostať jedlo, ktoré má nutričnú hodnotu. Aj na čerpacích staniciach ich v tejto dobe nájdete. A aj proteínová tyčinka je skvelou možnosťou pre športovca, ak nie je k dispozícii nič lepšie. Športovci však v porovnaní s bežnými ľuďmi potrebujú prijímať kvalitnú stravu, aby sa telo efektívne zotavovalo. Nekvalitná strava ovplyvňuje negatívne ich výkonnosť.
Čítať ďalší článok:
Najbežnejšie typy proteínových práškov a ich porovnanie Zdieľať na Facebooku