Začať s pravidelným cvičením môže byť ťažké, ale nie je to nemožné. Keď už si vytvoríte zvyk a začnete vnímať pokroky, začnete sa na tréningy aj tešiť. Ak však teraz potrebujete trochu motivačnej iskry, dodať vám ju môže niektorý z nasledujúcich 10 tipov:
Nájdite si niečo, čo vás baví – ak nájdete aktivitu, ktorú budete robiť radi, máte vyhraté. Ak zistíte, že máte napríklad radi tenis, tak sa mu venujte na pravidelnej báze. Keď nájdete niečo, čo máte radi, budete tomu prirodzene priťahovaní. To je veľký kontrakt oproti tomu, ak by ste sa nútili do niečoho, čo neznášate.
Odmeňte sa – prekonanie nejakého míľnika, rekordu alebo dosiahnutie čiastkového cieľa by ste mali osláviť. Odmeňte sa niečím. Nemusí to byť len maškrta, ale napríklad relaxačný kúpeľ, filmový maratón, kúpa nejakej drobnosti a podobne.
Choďte do spoločnosti – stretnutie sa s priateľmi a zacvičte si spoločne. Prípadne s nimi choďte na prechádzku alebo turistiku. Navštívte sociálnej udalosti, pri ktorých sa hýbete. Spoločnosť ostatných vám pomôže prejsť aj ťažkým tréningami a užijete si pritom viac zábavy.
Cvičte s partnerom – tréningový partner dokáže urobiť veľký rozdiel, pokiaľ ide o motiváciu, pretože cítite zodpovednosť aj voči nemu. Zároveň pri cvičení dokážete navzájom zlepšiť svoju tréningovú výkonnosť, čo bude viesť aj k rýchlejším výsledkom.
Obmieňajte tréningy – snažte sa vyhnúť monotónnosti, pokiaľ ide o tréningy a fyzické aktivity. Ak budete niečo robiť stále dokola a dlhodobo, skôr či neskôr vás to omrzí a zvýši sa riziko, že s cvičením seknete. Skúšajte nové formy cvičenie, obmieňajte cviky, prostredie a podobne.
Začnite pozvoľna – kľúčové k tomu, aby ste nestratili motiváciu, je nepreháňať to s pokrokmi. Ak budete chcieť robiť veľké pokroky rýchlo, môže to byť pre vás náročné a nakoniec aj frustrujúce. Preto je dôležité robiť len maličké kroky vopred. Snažte sa každým dňom zlepšiť len o kúsok.
Využívajte kalendár – zapisujte si svoje tréningy do diára alebo kalendára, akoby to bola pre vás dôležitá obchodná schôdzka. Keď si ich budete takto plánovať, zvyknete si klásť prioritu fyzickému blahu pred ostatnými povinnosťami.
Počúvajte energickú hudbu – dobrá hudba uľahčuje veľa vecí, vrátane cvičenia. Energické pesničky vám pozdvihnú náladu a dodajú energiu. Počas cvičenia vás potom dostanú do zóny, v ktorej budete mať pocit, že vám ide všetko od ruky.
Spojte cvičenie so zábavou – pred každým tréningom alebo po každom tréningu si vyhraďte čas na nejakú zábavnú aktivitu, ktorá vám dodá radosť a na ktorú sa budete tešiť. Následne si aj cvičenie budete spájať s tým, že sa blíži čas, keď sa niečím zabavíte.
Zapíšte si cieľ a pokroky – stanovte si realistický, merateľný a časovo ohraničený cieľ a veďte si denník, do ktorého si budete zapisovať svoje tréningy a pokroky, či už ide o množstvo vytlačenej váhy, obvod paží alebo množstvo schudnutých kilogramov. Sami proti sebe budete viesť pretek, v ktorom budete chcieť prekonávať svoje staré úspechy.
Čítať ďalší článok:
Päť kondičných cvičení, ktoré spália viac kalórií ako beh Zdieľať na Facebooku