Nie je to len tréning, genetika a regenerácia, ktoré vplývajú na rast svalov. Významnú úlohu zohráva strava, ktorou potrebujete získať dostatok bielkovín a kalórií, pričom nápomocné pre výkonnosť a zotavovanie sú aj sacharidy a zdravé tuky. Dôležité je, aby ste sa v nej vyvarovali týchto chýb:
Nedostatok bielkovín – bielkoviny sú nevyhnutné pre zaceľovanie svalov a ich nový rast. Bez ich dostatku nebudete napredovať. Mali by ste ich denne prijať 1,6 až 2,2 gramu na kilogram vašej hmotnosti. Najlepšie zdroje sú mäso, ryby, vajcia, mliečne produkty. Sú však aj slušné rastlinné zdroje, ako sú strukoviny, orechy a semená.
Nedostatok kalórií – pre rast svalov potrebujete, aby ste denne prijali viac kalórií ako ich vydáte bazálnym metabolizmom a fyzickou aktivitou. Nedostatok kalórií zo stravy sa prejaví tým, že si telo začína brať energiu zo svalov, vďaka čomu sa dostávate do katabolizmu a riskujete stratu svalovej hmoty.
Nedostatok sacharidov – sacharidy sú hlavným zdrojom energie počas intenzívnych tréningov a ich nedostatok môže negatívne ovplyvniť vašu výkonnosť i regeneráciu. Prijímať by ste ich mali z minimálne spracovaných alebo nespracovaných jedál v množstve aspoň 3 gramov na kilogram hmotnosti denne.
Nedostatok vody – voda pomáha ku kontrakcii svalov i k ich zaceľovaniu. Ak jej nemáte dostatok, môžete dostať kŕče, budete sa cítiť unavene a bude trpieť vaša výkonnosť. Pre aktívnych ľudí sa odporúča aspoň 15 pohárov vody denne u mužov a 11 pohárov vody denne u žien. Ak sa viac potíte, príjem tekutín by ste mali adekvátne zvýšiť.
Ignorovanie zdravých tukov – ak vám v diéte chýbajú zdroje zdravých tukov, vaše telo nebude schopné produkovať dostatok hormónov, ktoré podporujú svalový rast, ako je testosterón. Mali by ste jedávať avokáda, orechy, semená, tučné ryby a olivový olej.
Zanedbanie výživy po tréningu – vaše telo je po tréningu pripravené absorbovať živiny a začať proces svalového rastu. Potrebuje preto, aby ste mu tie živiny dodali. krátko po tréningu by ste mali skonzumovať jedlo, ktoré obsahuje veľa bielkovín a sacharidov.
Čítať ďalší článok:
Najčastejšie chyby pri výbere termoprádla a ako sa im vyhnúť Zdieľať na Facebooku