Je dobré stanoviť si nejaký cieľ a vytvoriť plán, ktorý vám pomôže dosiahnuť ho. Niekedy však ciele vedú k strachu zo zlyhania, ak by ste ich nedosiahli. Pravdepodobnosť úspechu však podľa fyzioterapeuta Tima Dettmenna zvýši, ak váš prístup nebude taký čierno-biely. Musíte sa vzdať prístupu „všetko alebo nič“.
Podľa experta je stanovovanie cieľov vo všeobecnosti dobrý nápad, ale ako hovorí pre 9Honey Coach: „Veľa ľudí sa pri nich pripravuje na neúspech. Mne viac záleží na zdraví ľudí a najdôležitejšou vecou, ktorá ho predpovedá, je konzistentnosť. Je mi jedno, čo robíte vo februári. Záleží mi na tom, čo budete stále robiť v novembri.“
Hlavným problémom podľa Dettmenna je, že ľudia snažia držať nerealistických očakávaní, či už je to pod vplyvom influencerov alebo precenením svojich kapacít. Často pričom ľudia nezohľadňujú to, že svoju snahu začínajú bez kondície, nezdraví či s poraneniami.
„Ľuďom vo veku 30 až 60 rokov a tým, čo majú záujem o cvičenie, by som odporúčal, aby najskôr navštívili fyzioterapeuta, pretože tí vám dajú bezpečné plány na cvičenie, ktoré budú bez rizika a ktoré začnú pozvoľna. Fyzioterapeuti sú lepšie vybavený na pomoc ľuďom, ktorí začínajú na nízkej úrovni,“ poznamenal.
Dettmenn je zástancom toho, aby si ľudia tvorili radšej dlhodobé zvyky ako stanovovali veľké ciele, ktoré by chceli dosiahnuť v relatívne krátkom časovom úseku. Príkladom je, že namiesto schudnutia 5 kilogramov si dáte záväzok, že urobíte denne 5000 krokov alebo zjete denne päť porcií zeleniny.
Ľudia by mali svoju krátkodobú horlivosť vymeniť za rozvážny prístup okorenený trpezlivosťou.
„Často mi ľudia hovoria, že budú chodiť do posilňovne štyrikrát do týždňa. Nemusíte to robiť. Potrebujete ísť do fitka dvakrát na 30 minút, nie štyrikrát na 60 minút. To vám stačí, aby ste z toho mali zdravotný prínos,“ skonštatoval Dettmenn, ktorý uviedol aj príklad s novoročnými predsavzatiami.
„Veľa ľudí začne s novoročným predsavzatím. V januári sa im darí perfektne. 1. februára vynechajú tréning a pri prístupe všetko alebo nič si pomyslia: Vynechal som tréning, zničil som si celý rok. Filozofiou by však malo byť: Vynechal so jeden tréning, čo je na tom? Nevynechám ich dva po sebe.“
Čítať ďalší článok:
Vybudujte si celé telo len s 5 cvikmi a jedným kettlebellom Zdieľať na Facebooku