Aby ste sa mohli na niečo plne koncentrovať, musíte si najskôr stanoviť jasné ciele, ktoré budú špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené. Následne vám pomôžu k zlepšeniu koncentrácie aktivity, ako meditácia, počúvanie hudby či vizualizácia. Veľmi veľký vplyv však má aj spánok – musíte ho mať konzistentne každý deň dostatočne dlhý a kvalitný.
Pokiaľ ide o stravu, pomôcť vám s koncentráciou môže aj toto:
Doprajte si kofeín – kofeín stimuluje centrálny nervový systém, vďaka čomu ste pozornejší a bdelejší. Pomáha tiež s produkciou dopamínu, ktorý pomáha zlepšiť náladu, motiváciu a schopnosť koncentrovať sa. Zlepšuje aj kognitívne funkcie, čo môže byť užitočné, keď sa potrebujete sústrediť na projekty vyžadujúce si viac času alebo vyššiu úroveň koncentrácie. Pomáha aj zníži vnímanú únavu, čo sa hodí aj pri športe. Bežným zdrojom kofeínu je káva. Väčšina dospelých ľudí by jej nemala piť viac ako štyri šálky denne. Nadmerný príjem kofeínu môže viesť k nervozite a nespavosti.
Vybalansujte si jedálniček – aby bola u vás koncentrácia na dobrej úrovni, mali by ste sa zamerať na pravidelné jedenie a jedlá s vyváženým podielom sacharidov, bielkovín a tukov. To pomôže k tomu, že budete mať stabilizovanú hladinu krvného cukru a nebude dochádzať k jej dramatickým výkyvom, ktoré ovplyvňujú vašu energiu a koncentráciu. Sacharidy vám dodajú energiu, zatiaľ čo bielkoviny a tuky kontrolujú uvoľňovanie glukózy do krvného obehu, vďaka čomu nebudete len dlhšie sýty, ale aj dlhšie koncentrovaní. Súčasťou diéty by tiež mali byť jedlá bohaté na vlákninu a treba si dať pozor, aby ste prijímali aj dostatok horčíka.
Využite doplnky výživy – na trhu existuje množstvo suplementov, ktoré vám vedia pomôcť s pozornosťou a koncentráciou. Niektoré sú založené na kofeíne, ktorý sa kombinuje s inými zložkami, ako je napríklad L-teanín. Omega-3 mastné kyseliny prospievajú mozgu vo všeobecnosti, fungovanie neurotransmitterov zlepšuje Bacopa monnieti. Pre oboje sú prospešné aj vitamíny zo skupiny B, vrátane B6, B12 a folátu.
Čítať ďalší článok:
Začínate behať na bežeckom páse: Kedy uvidíte výsledky?