InstagramFacebookYoutube
Výživa

13 výživových chýb, ktoré sabotujú vaše zdravie

18. 4. 2025
13 výživových chýb, ktoré sabotujú vaše zdravie
Diétovanie môže byť mocnou cestou k zlepšeniu zdravia i vzhľadu. Ak sa však budete v diéte dopúšťať niekoľkých celkom bežných chýb, vaša cesta môže byť tŕnistá.

Nasledujúcich chýb sa ľudia dopúšťajú často vo viere, že robia niečo, čo je pre nich dobré. V konečnom dôsledku im to však viac ublíži ako pomôže. Na čo si treba dať pozor?

Vynechávanie jedál – vynechávanie jedál môže viesť k spomaleniu metabolizmu a zvýšeniu pocitov hladu, čo môže neskôr viesť až k prejedaniu. Môže to tiež viesť k obmedzovaniu príjmu určitých živín, ktoré môžu byť pre vás cenné.

Článok pokračuje pod reklamou


Prejedanie sa aj zdravými jedlami – hoci zdravé jedlá majú prínosy pre vaše zdravie, aj ich nadmerná konzumácia vedie k priberaniu. Niektoré zdravé jedlá, ako sú orechy, avokáda či obilniny, sú bohaté na kalórie, takže si na ne dávajte pozor a snažte sa naučiť, aké porcie sú dostatočné. K lepšej kontrole porcií pomáhajú aj menšie taniere a misky.

Konzumácia spracovaných diétnych jedál – mnoho potravín je označovaných za nízkotučné alebo sa chvália absenciou cukru, aby viedlo k domnienkam, že vám pomôžu schudnúť. Tieto jedlá však môžu viesť k väčšej chuti do jedla a nezdravým stravovacím návykom.

Ignorovanie celej skupiny jedál – niektorí ľudia siahnu po drastickom opatrení a zo svojej stravy vyradia tuky alebo sacharidy. Aj tieto živiny sú však dôležité pre naše telo a jeho zdravie. Preto má v strave svoje miesto každá makroživina, treba ich len poriadne vybalansovať.

Slabý pitný režim – pre zdravie je dôležité dodávať telu dostatok vody, inak hrozí dehydratácia. Zároveň je dôležité vyhýbať sa nápojom, ktoré obsahujú veľa cukrov a kalórií, inak budete mať veľké problémy s chudnutím. Samozrejme, neprospeje ani alkohol, ktorý okrem iného vedie aj k väčšej chuti do jedla a strate zábran.

Rýchle jedenie – ak jete príliš rýchlo, môžete sa prejesť, pretože signály nasýtenia potrebujú asi 20 minút, kým sa dostanú do mozgu. Jedzte teda pomaly a znížite riziko, že prijmete viac kalórií, ako by bolo treba.

Nedostatok bielkovín a vlákniny – bielkoviny sú dôležité pre vaše svaly, pocit sýtosti a celkové zdravie. Ich nedostatok vedie k strate svalov, spomaleniu metabolizmu a rastu chute do jedla. Pre nasýtenie je užitočná aj vláknina, ktorej nedostatok vedie k problémom s trávením či ku kolísaniu hladiny cukru v krvi.

Dodržiavanie nárazových diét – niektoré trendové diéty vám ponúkajú rýchle výsledky, ale sú často neudržateľné a nutrične nevyvážené. Okrem toho, že riskujete jojo efekt, tak ohrozujete aj svoje zdravie.

Konzumácia nadmerného množstva cukru – nadmerný príjem cukru môže viesť k priberaniu, inzulínovej rezistencii a iným zdravotným problémom. Ak sa dá, snažte sa ho nahradiť prírodnými sladidlami, ako je stévia.

Stravovanie s rozptýlením – keď jete, mali by ste sa koncentrovať na jedenie a nie sa rozptyľovať inými vecami, ako je televízia, mobilný telefón či diskusia s inými osobami. Obmedzíte tým prejedanie.

Strach z tukov – zdravé tuky sú dôležité pre fungovanie vášho mozgu, produkciu hormónov a nasýtenie. Vyhýbanie sa tukom môže viesť k ich nedostatku a nárastu chute do jedla.

Absencia plánovania – nedostatok plánovania môže viesť k impulzívnemu jedeniu a slabým rozhodnutiam týkajúcich sa stravy. Správne plánovanie jedál zabezpečí, že bude vaša výživa vyvážená a pomôže vám k splneniu vašich cieľov.

Neskoré jedenie – konzumácia jedla neskoro večer môže narušiť váš spánkový rytmus a prejaví sa to aj nárastom hmotnosti. V noci sa totiž metabolizmus spomaľuje, takže sa aj jedlo trávi menej efektívne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist