Suplementy

Čo urobí rybí olej pre vaše zdravie?

27. júla 2016
Čo urobí rybí olej pre vaše zdravie?
Či ho nájdete v tučných rybách alebo v doplnkoch výživy, rybí olej dokáže urobiť pre vaše zdravie zázraky, počnúc predchádzaniu zápalových ochorení až k redukcii rizika mŕtvice u ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami.

Je dobre zdokumentované, prečo lekári odporúčajú užívať rybí olej aspoň dvakrát týždenne. Výskumy totiž ukazujú, že poskytuje mnoho zdravotných výhod, pričom najväčšie dôkazy existujú u jeho vplyvu na zdravie srdca.

Rybí olej prospieva srdcu

Je síce nejasná jeho úloha pri ovplyvňovaní úrovne hladiny cholesterolu, no je preukázané, že znižuje triglyceridy, ktoré sú vo väčších úrovniach nezdravé. Výskumy takisto preukazujú, že znižuje riziko mŕtvic, predchádza ochoreniam srdca, spomaľuje budovanie povlaku v cievach a jemne znižuje krvný tlak.

Rybí olej redukuje zápaly

Pretože väčšina benefitov z rybieho oleja pochádza z protizápalových vlastností omega-3 mastných kyselín, zohráva tento suplement významnú úlohu pri liečení a prevencii zápalových ochorení, ako je reumatická artritída, osteoporóza alebo zápal hrubého čreva. Ani súčasné metódy liečby založené na suplementácii vápnikom nie sú až také efektívne ako rybí olej.

Rybí olej podporuje mozgové funkcie

Ryby samé o seba mali dlho reputáciu ako jedlo, ktoré posilňuje mozog. Mnohé štúdie dokázali, že rybí olej môže pomôcť špecificky s depresiami, poruchou pozornosti, schizofréniou, bipolárnou poruchou či Alzheimerovou chorobou.

Iné vplyvy rybieho oleja

Okrem vyššie spomenutých prospechov niektoré štúdie našli aj ďalšie pozitívne vlastnosti, medzi ktoré patrí predchádzanie priberania spôsobeného užívaním liekov proti rakovine, obmedzovanie rastu buniek rakoviny hrubého čreva, pomoc pri suchých očiach a problémoch so zrakom, ktoré spôsobuje starnutie.

Suplement alebo ryba?

Telo si nevie vytvoriť látky, ktoré sa v rybom oleji nachádzajú, a preto je ich treba prijať externe. Olej získate buď konzumáciou tučných rýb alebo doplnku výživy. Ten je síce pohodlnejší a výhodnejší pre ľudí, ktorí ryby príliš nemusia, no odporúča sa radšej rybí olej získať konzumáciou rýb. Ak si však zvolíte cestu suplementmi, existuje ich na trhu dosť.

Letný režim, pôvodne z 23.10.2013.