InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Rybí olej a jeho vedľajšie účinky

30. októbra 2013
Rybí olej a jeho vedľajšie účinky
Minulý týždeň sme si hovorili o pozitívach konzumácie rybieho oleja formou stravy alebo doplnku výživy. Dnes si potvrdíme, že každá minca má dve strany a zameriame sa na negatívne stránky takejto suplementácie.

Osoba, ktorá prijíma rybí olej na pravidelnej báze by si mala byť vedomá aj možných vedľajších účinkov. Budete tak vedieť, že keď niečo podobné začnete pozorovať, je možné, že je to práve vďaka rybiemu oleju. Nechceme vás však odhovoriť od jeho užívania, pretože svoj význam skutočne má. Môže však so sebou priniesť aj tieto negatíva:

1. Zvyšuje úroveň cholesterolu

Rybí olej obsahuje tuky v dostatočnom množstve a je tvorený prevažne z triglyceridov. Človek, ktorý trpí vyšším cholesterolom by mal byť pri jeho konzumácii opatrný, pretože príjmov takéhoto oleja môže dôjsť k jeho ďalšiemu zvýšeniu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Spôsobuje priberanie na váhe

Väčšina ľudí, ktorí konzumujú pravidelne rybí olej vie, že má svoje pozitíva, no po určitej dobe užívania je možné pozorovať aj ľahší nárast hmotnosti. Tomuto problému sa však dá predísť, ak začnete dávky zvyšovať postupne a ukončíte na tej, pri ktorej ste ešte nárast váhy nepostrehli.

3. Hrozí vitamínová toxicita

V rybom oleji sa nachádzajú aj vitamíny A a D, a preto je možný nástup vitamínovej toxicity, hoci pri suplementoch je šanca minimálna a viac je pravdepodobná pri príjme oleja zo stravy, kedy sa konzumuje aj rybia pečienka a podobne. Samozrejme, ovplyvňuje to aj príjem daných vitamínov z iných zdrojov. Toxicita môže pôsobiť problémy s trávením.

4. Nárast úrovne krvného cukru

Ľudia s cukrovkou by mali byť pri rybom oleji opatrní a konzultovať jeho príjem s doktorom. Hoci je pravda, že rybí olej nemá pre diabetikov žiadne dlhodobé vedľajšie účinky, no jeho príjem môže krátkodobo zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo potenciálne môže byť nebezpečné.

5. Riziko krvácania

Rybí olej môže stáť aj za krvácaním, pretože omega 3 mastné kyseliny brzdia normálne zrážanie krvi. Preto sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že pri vyššom dávkovaní spozorujete krv v moči, stolici alebo vám bude tiecť z nosa.

6. Problémy so zažívaním

Niektorí ľudia pri príjme rybieho oleja pociťuj problémy so zažívaním a majú hnačky. To však nastane len v prípade, ak sa to s dávkou preženie. Počas dlhodobého užívania boli zaznamenané aj ďalšie sťažnosti – zápach z úst, pálenie záhy, nadúvanie či bolesti brucha.

7. Psychologické poruchy

Hoci tento vedľajší efekt je veľmi vzácny, existujú prípady, kedy ľudia pri pravidelnom užívaní rybieho oleja pociťovali psychologické problémy. Stalo sa to však len tým, ktorí trpeli bipolárnou poruchou alebo manickou depresiou. U takýchto ľudí môže dôjsť k psychickému nepokoju.

Tieto vedľajšie účinky nie sú dôvodom na ukončenie suplementácie rybím olejom, je však dobré o nich vedieť. Vo všeobecnosti sa však odporúča užívať toľko rybieho oleja, ktorý by ich spustiť u väčšiny ľudí nemal.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist