Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 07. 07. 2020

Mrazená zelenina je zdravšia, ako si možno myslíte

ikonka
Mrazená zelenina je rýchlo pripravená na varenie, nevyžaduje žiadnu prípravu a neriskujete u nej stratu prstov. Mnoho ľudí si však myslí, že mrazená zelenina nie je až taká dobrá ako tá čerstvá. Je to ale skutočne pravda?

Inštinktívne by ste možno radšej kúpili zeleninu z obchodu čerstvú ako mrazenú. Samozrejme, že je zdravšia, je predsa čerstvá, pravda? Možno máte pravdu, no veľmi to záleží na okolnostiach.

Čerstvá zelenina v supermarketoch totiž nebola zozbieraná na vrchole svojho výživového potenciálu. Navyše, obsah živín sa od momentu vytrhnutia začína oslabovať. Zeleninu však ešte čaká cesta do obchodu, z ktorého pôjde k vám, kde ešte môže pár dní čakať, kým ju skonzumujete. Ak by táto doba trvala dosť dlho, môžete prísť až o 50 % živín.

Na druhú stranu, mrazené alternatívy sú zozbierané vtedy, kedy sú najlepšie dozreté a obsahujú najviac živín. Je potom len otázkou pár hodín, kým sú zamrazené. Tento proces zaistí, že väčšina živín sa v zelenine zachová.

V porovnaní so zeleninou dostupnou v supermarketoch tak súboj vyhráva tá mrazená, a to hlavne vtedy, keď nie je sezóna na daný druh zeleniny, kedy musí byť dovážaná dlhšie ešte z väčších vzdialeností. Viaceré štúdie poukázali na to, že po troch dňoch skladovania bol obsah vitamínov a iných dôležitých látok pri mrazenej alternatíve značne vyšší. U niektorých druhov vo väčšine živín a u niektorých dokonca vo všetkých.

Teraz však prichádza zvrat. Ak totiž pestujete zeleninu doma a vytrhnete si ju tesne pred skonzumovaním, výživovým obsahom a chuťou sa jej nevyrovná ani tá mrazená. Podobne je to aj vtedy, ak čerstvú zeleninu kúpite od miestneho farmára a zjete ju ešte v tej istý deň.

Podstatné z tohto zostáva, že mrazená zelenina nie je až taká zlá a keď nemáte možnosť pestovať alebo kupovať si zeleninu každých pár dní na farme, tak je dokonca lepšou možnosťou ako bežná zelenina v obchodoch, pri ktorej hráte s výživným obsahom menšiu lotériu.

Článok bol pôvodne vydaný 20.12.2013.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist