Pre ženy

Sú ženy zdravším pohlavím?

Autorka: Lucka  /   25. augusta 2018
Sú ženy zdravším pohlavím?
Majú ženy výhodu nad mužmi, keď príde k otázke dobrého zdravia? Porovnanie priemernej dĺžky života u oboch pohlaví by mohlo naznačiť, že by tomu tak mohli byť – ženy sa v priemere dožívajú o päť rokov viac.

Ženy majú nižšiu úmrtnosť v každom veku a dokonca umiera aj viac mužských plodov ako tých ženských. To jednoznačne dokazuje, že ženy majú výhodu, keď ide o dlhovekosť. Majú ju však aj v zdraví?

Podľa Dr. Engles z Marylandu majú ženy lepšiu odozvu imunitného systému, ktorá ich chráni v prípade infekcií. To však so sebou prináša aj riziká a ženy majú väčšiu pravdepodobnosť autoimúnnych chorôb, kde vlastný imunitný systém napadá zdravé tkanivá. Faktom je, že 80% týchto chorôb majú ženy.

Muži zase trpia väčším počtom chronických ochorení ako ženy a vyvíjajú sa u nich v skoršom veku. Príkladom sú problémy so srdcom. Paradoxne však ženy majú práve väčšiu úmrtnosť súvisiacu so srdcovocievnymi ochoreniami.

Vysoký krvný tlak do veku 45 rokov majú prevažne muži, no potom sa pomer vyrovnáva až do veku 65 rokov, kedy začína trápiť viac žien. V otázke cukrovky je to vyrovnané, no muži majú viac chronických ochorení ako obličkové kamene, rakovina či pľúcne choroby. Pri nich majú aj vyššiu úmrtnosť. To však možno vysvetliť aj fajčením či inými stravovacími návykmi.

Muži sa takisto viac chovajú rizikovo, čo zvyšuje aj počet predčasných úmrtí. Takisto často váhajú s návštevami doktorov a vynechávajú preventívne prehliadky, vďaka čomu sa u nich choroby zistia v neskorších štádiách. V tomto majú ženy výhodu, pretože majú v otázke prevencie dostatočnú disciplínu.

Čo sa týka zdravia, dokonca majú aj lepšie genetické predispozície. Majú dva chromozómy X, kým muži majú jeden X a jeden Y. Chromozóm Y je pritom menší a má menej génov. Preto majú problémy vyrovnať sa so zlým génom tak ako ženy.

Hormóny by tiež mohli vysvetľovať rozdiely v zdraví medzi ženami a mužmi. Ženy majú menšie riziko srdcovocievnych ochorení ako muži, kým sa nedostanú do menopauzy, pre účinky estrogónu. Takisto majú vyššie úrovne prospešného cholesterolu. Muži majú zase viac testosterónu, ktorý ich vedie aj k rizikovejšiemu chovaniu.

Hoci genetika môže v tejto otázke zohrávať svoju úlohu, zrejme však za fakt, že ženy pôsobia zdravším dojmom, môže skutočnosť, že muži sa vystavujú väčším rizikám, menej pravdepodobne sa zdravo stravujú, majú neduhy vo fajčení či alkohole a ignorujú preventívne návštevy u lekárov. Ženy sú v tomto o dva kroky popredu...

Letný režim, pôvodne z : 18.01.2014.