Oregano je samo o sebe prírodným antibiotikom a jedným z dôvodov, prečo sa ľudia v Stredomorí dožívajú vyššieho veku a žijú zdravší život. Olejový výťažok z tejto rastliny totiž zabíja neželané baktérie, parazity, vírusy a pôsobí ako mocné antihistaminikum. A to nie je všetko.
Najnovšie výskumy ukazujú, že je rovnako efektívny proti kolitíde ako lieky na predpis, pričom nemá žiadne nebezpečné vedľajšie účinky. Dokonca je schopný zúčastňovať sa regenerácie buniek pečene.
Oreganový olej je vyrobený z listov a kvetín divoko rastúceho oregana, ktoré sa nachádza v odľahlých častiach hornatých regiónov Stredomoria, kde je veľmi malé znečistenie. História jeho takéhoto spracovania siaha do dôb starovekého Grécka, kde bol olej využívaný na liečenie infekčných ochorení.
V súčasnosti sa aj v našich obchodoch predáva oregano, no to nie je divoko rastúce a nemá takú liečebnú hodnotu. Najlepšie je tak čerpať jeho výhody z oleja. Podstatný je uňho obsah dvoch kľúčových látok – karvakrolu a thymolu. Práve karvakrol je mimoriadne silnou antimikrobiálnou látkou, ktorá zabíja baktérie, vírusy, infekcie a rôznych parazitov.
Jeho zloženie, v ktorom nájdeme aj borneol, kyselinu rozmarínovú, steroly, terpenoidy, vitamíny A a C, ako aj flavonoidy, spôsobuje, že je silným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi, a teda aj rakovinou. Takisto detoxikujo a prečisťuje telo.
Oreganový olej je vítanou alternatívou k antibiotikám a dokonca vám aj lepšie pomôže, ak vás trápia niektoré kvasinkové ochorenia či baktérie Staphylococcusa. Pomáha aj pri tráviacich problémoch, pri zápche, pri hnačkách, ale aj pri problémoch so žlčníkom, infekciách dýchacích ciest, astme, alergii, zápale stredného ucha a významne aj pri kožných problémoch, ako sú ekzémy, akné, kožné plesne a podobne. Pomáha aj znižovať záchvaty epilepsie, reumatizmus a bolesti hrdla.
Za jeho výhody však zaplatíte aj cenou, ktoré nie je na naše pomery najnižšia. Ak si ho však kúpite, môžete ho používať vnútorne a pri kožných problémoch aj povrchovo. Odporúčané dávkovanie je ráno a večer po pol čajovej lyžičky. Väčšine ľudí nerobí problémy, no mali by sa mu určite vyhnúť tehotné a dojčiace ženy. Pri deťoch treba tiež zachovať obozretnosť a dávky znížiť.
Letný režim, pôvodne z : 13.12.2013.
Čítať ďalší článok:
Boľavé zápästia z monotónnej práce za počítačom. Dá sa proti tomu bojovať? Zdieľať na Facebooku