Krčenie ramien, ktoré možno aplikovať s využitím jednoručných činiek či veľkej činky, prípadne bulín (kettlebells) alebo improvizovaných záťaží (fľaše, nákupné tašky) je efektívne a nemá konkurenciu v rozvoji hornej časti trapézov.
Trapézy však potrebujú byť precvičované aj v ich spodnej časti a väčšina ľudí na to zabúda. Precvičíte ich síce nepriamo, ale to neprinesie také účinky. Ich priama stimulácia je náročná, no aj napriek tomu nie je nemožná.
Spodnú polovicu trapézov možno precvičiť dvoma cvikmi. Prvý vychádza zo sťahovania kladky za hlavu. Tyč však uchytíme nadhmatom na široko a ruky udržiavame vystreté počas celého pohybu. Pohyb vychádza z medzilopatkovej oblasti, kde k sebe priťahujeme práve lopatky. Pohyb je síce krátky, ale verte, že sval precítite. Snažte sa ho vykonávať pomaly a pri kontrakcii jednu až dve sekundy vydržte predtým, ako sa budete hýbať naspäť do počiatočnej pozície.
Pri druhom cviku využijeme stenu, ku ktorej sa postavíme blízko tak, že jej čelíme tvárou a chodidlá sú od seba na šírku ramien. Zdvihneme ruky tak, aby sme vytvorili písmeno „Y“ a umiestnime dlane na stenu. Ruky udržujeme v kontakte so stenou, ale vytočíme ich tak, že dlane smerujú k sebe. Následne lopatky stiahneme dole a dozadu, pričom ruky sa pohnú len nepatrne a teraz stratia kontakt so stenou. Potom vrátime do počiatočnej polohy a opakujeme. Cvik sa dá veľmi vhodne využiť aj v prestávkach medzi inými cvikmi.
Týmito cvikmi nie len, že pomôžete rozvinúť spodnú časť trapézov, ale pomôžete si nimi aj vylepšiť držanie vášho tela. Takisto to bude mať aj vplyv na vyššiu silu pri príťahoch na rozvoj chrbtového svalstva.
Čítať ďalší článok:
Recenzia: 100% Whey Protein Professional od Scitec Nutrition Zdieľať na Facebooku