Suplementy

Využite kreatín aj pri rysovačke

01. júla 2020
Využite kreatín aj pri rysovačke
Keď sa povie kreatín monohydrát, väčšina fitness nadšencov si tento doplnok výživy spojí s objemovou prípravou, naberaním sily a svalovej hmoty. Viete však, že sa dá využiť aj v období rysovačky, kedy podporuje spaľovanie tukov?

Pri kreatíne sa v období spaľovanie tukov nemusíte obávať toho, že by ste z neho pribrali. Ak by ste aj pozorovali nárast hmotnosti na váhe, to bude spôsobené jeho schopnosťou zadržiavať v bunkách vodu. Inak neobsahuje žiadne kalórie, sacharidy ani tuky.

Väčšinou sa po tréningu užíva aj s jednoduchými cukrami, ktoré v rysovačke môžu brzdiť napredovanie, keďže stimulujú inzulín, ktorý je zodpovedný za skladovanie tukov v tele. Kreatín však môžete prijímať aj bez nich, trebárs spolu so svojim proteínovým nápojom.

Účinky kreatínu na spaľovanie tuku sú predovšetkým nepriame. Logika leží v tom, že kreatín pomáha vášmu telu budovať viac výdrže a energie. Vďaka tomu absolvujete v posilňovni viac práce, a tým pádom budete mať aj vyšší výdaj energie.

Pri chudnutí je pritom dôležité, aby ste viac energie vydali ako prijali. A spaľovať kalórie napomáha aj rýchlejší metabolizmus v pokojovom stave. A vedci ukázali, že kreatín má schopnosť ho zrýchliť o 50 kalórií denne. Aktívny jedinec môže pritom toto číslo zdvojnásobiť až na 100 kalórií.

Ďalšou výhodou je jeho schopnosť urýchľovať po tréningu zotavenie a svojimi účinkami pomáha pri chudnutí aj udržať čo najviac svalovej hmoty. A viac svalovej hmoty sa rovná väčšiemu počtu spálených kalórií, čím si zase pomôžete pri snahe schudnúť.

Kreatín je osvedčený suplement pri naberaní svalov a sily, ale je v úzadí pri jeho schopnosti spaľovať tuky. Ak ste teda rozmýšľali o jeho užívaní počas rysovačky, neváhajte. Bez ohľadu na fázu vašej prípravy môžete brať 5 gramov denne (po tréningu) a uvidíte, že vám pomôže. Ak samozrejme nie ste pasívnym jedincom alebo ak nemáte v poriadku svoju výživu.

Letný režim, pôvodne z 26.02.2014.