Zaujímavosti

Po diétnych nápojoch chutí viac jesť

16. marca 2014
Po diétnych nápojoch chutí viac jesť
Mnoho ľudí sa pri snahe schudnúť alebo udržať váhu pod kontrolou nechá nalákať na marketingovú krok, ktorý výrobcovia s radosťou využívajú. Na svoje výrobky dávajú nálepku „dietné“. To platí aj o nápojoch, ktoré však pre vás nemusia byť až takou výhrou.

Nespoliehajte sa na to, že diétny nápoje vám pomôžu schudnúť. Nedávno zrealizovaná štúdia ukazuje, že ľudia s nadváhou a obezitou, ktorí pijú takéto druhy nápojov v nádeji, že schudnú, naopak skonzumujú viac kalórií ako tí, ktorí konzumujú bežné sladené nápoje.

„Keď prejdete zo sladených nápojov k diétnym, časti nezmeníte ostatné veci vo svojej diéte,“ konštatuje pre NBC News vedúca výskumníčka Sara Bleichová, ktorá pracuje na oddelení verejného zdravia a manažmentu na Bloombergovej škole verejného zdravia.

Bleichová a jej kolegovia využili dostupné informácie z rokov 1999 až 2010 zozbierané po celých Spojených štátoch amerických. Analyzovali pritom, čo subjekty jedli a pili počas obdobia 24 hodín.

Zistením bolo, že každý piaty dospelý Američan s nadváhou alebo obezitou pije pravidelne diétne nápoje, čo je takmer dvakrát väčšia pravdepodobnosť ako u bežných ľudí. To síce môže byť povzbudením, keďže aspoň nejako začali riešiť svoj problém, no vedci prišli aj na druhý záver.

Tí, ktorí ich pijú, majú tendenciu si váhu udržať alebo aj pribrať. Jednoducho im po nich chutí jesť. Dôvodom toho s najväčšou pravdepodobnosťou je prirodzená vlastnosť ľudského tela, ktoré bojuje za zachovanie svojej hmotnosti. Diétne nápoje ju natoľko nepotlačia.

Chudnutie je náročné, ale s odhodlaním a trpezlivosťou sa dá spáliť nadbytočné tuky. A hoci myšlienka piť diétne nápoje nie je zlá, lepšie je nahradiť všetky sladené nápoje obyčajnou vodou. Ešte podstatnejšie je zmeniť stravovacie návyky a začať sa viac hýbať.