1. Používajte menšie taniere
Počas rokov sa veľkosť tanierov zväčšovala, ale je čas vrátiť sa do minulosti a používať menšie taniere. To spôsobí optický klam. Pri veľkých tanieroch totiž mozog prázdne miesto spája s nedostatkom jedla. A na menší tanier sa toho navyše aj menej zmestí.
2. Zamrazte si jedlo
Keď si doma pripravíte nejaké jedlo, naporciujte ho a rozumnú časť určte na okamžitú konzumáciu. Zvyšok zabaľte a zamrazte na neskôr. Keď je jedlo mimo dohľad, bude menej pravdepodobné, že po ňom tak ľahko siahnete mimo naplánovaného času.
3. Jedzte pomaly
Už v strede svojho jedla môžete byť naplnení, ale vy o tom nemusíte vedieť, kým ho celé nedojete. Telo totiž potrebuje približne 20 minút, aby vyslalo signál, že ste plní. Preto by ste mali jesť pomaly a ak nie ste nasýtení ani po jedle a chcete siahnuť trebárs na dezert, dajte si 20 minút prestávku, prejdite sa. Chuť vás potom prejde.
4. Pridajte menší pokrm pred večerou
Siahnuť po jablku alebo jogurte pred tým, ako vyjdete s niekým von na večeru, dokáže zaistiť, že to potom pri jedení nepreženiete. Grécky jogurt v čase olovrantu má dokonca podľa výskumov tendenciu znižovať pocit hladu vo večernom čase.
5. Vypnite televízor
Nikdy nejedzte pred televízorom. Jedenie počas pozeranie televízie je spojené so zlými voľbami a prejedaním. Keď jete a sústredíte sa na film alebo reláciu, nevnímate jedenie a tak toho zjete viac. Navyše, reklamy na nezdravé jedlá môžu zvýšiť vašu túžbu po nich.
6. Jedlo majte mimo dohľad
Čím bližšie k jedlu ste, čím viac ho máte na očiach, tým je väčšia šanca, že nezachováte disciplínu a skonzumujete ho. Dokonca je väčšia šanca, že ho zjete aj vtedy, keď nie ste hladní. Preto by ste ho mali schovať mimo dosah a dohľad, ak máte problém so sebadisciplínou.
7. Ruky preč
Občas každý počas dňa pocíti chuť na sladké alebo na slané. Ak nemáte zdravšie alternatívy, dajte od napolitaniek či čipsov ruky preč. Aj keď si poviete, že si dáte len trochu, šance sú, že to nakoniec pri tej troche nezostane. Ak máte chuť na sladké, zvoľte radšej ovocie. Ak na slané, trebárs hrsť orechov.
8. Klaďte dôraz na bielkoviny
Bielkoviny podporujú optimálnu váhu a diéty založené na ich vyššom príjme, sú spojené s vyšším pocitom nasýtenia. Navyše, podporujú aj rast svalov. Nemusíte ich pritom získavať len z mäsa či mlieka.
9. Jedzte dostatok vlákniny
Konzumovanie väčšieho množstva zeleniny a iných zdrojov vlákniny, dokáže spôsobiť, že sa budete cítiť sýto a to dlhší čas. V každom jedle by ste mali mať obsiahnutých aspoň 5 gramov vlákniny.
10. Prijímajte dobré tuky
Ľudia sa tukov boja, ale nie všetky sú zlé. Dobré tuky pomáhajú lepšie absorbovať rôzne vitamíny a pomáhajú nám cítiť sa nasýtenejšie. Najlepším zdrojom sú avokádo, olivový olej, orechy, kokos, semená či ryby.
11. Vyberajte úzke a vysoké poháre
Ukázalo sa, že ak si človek vyberie úzky a vysoký pohár, má tendenciu dať si doňho menej tekutiny. To je užitočné hlavne pri džúsoch, sladených vodách alebo alkohole. Vyberajte si také poháre a prijmete menej kalórií.
12. Prestaňte piť alkohol
Alkohol je zdrojom prázdnych kalórií a hoci môže pozdvihnúť vašu náladu, z dlhodobého hľadiska vám môže uškodiť. A to nie len z hadiska chudnutia. Preto by ste sa mu mali úplne vyhýbať, možno len s výnimkou prípitkov na spoločenských podujatiach.
Ďalšia časť: 36 výživových tipov na chudnutie (2. časť)
Letný režim, pôvodne z 01.04.2014.
Čítať ďalší článok:
O rast svalov sa starajú posledné opakovania Zdieľať na Facebooku