Tréning

Ako sa vyhnúť baktériám v posilňovni?

12. mája 2014
Ako sa vyhnúť baktériám v posilňovni?
Cvičenie v posilňovni je skvelým spôsobom, ako sa dostať do formy a zlepšiť si zdravie. Zo zdravotného hľadiska však aj tá najkrajšia posilňovňa v sebe môže skrývať nebezpečenstvo – množstvo baktérií.

Ľudia v v posilňovni potia a baktérie sa práve v pote vyžívajú. Sú to kvapky potu, ale aj pozostatky na miestach, ktorých sa dotýkame rukami. Takisto sa nachádzajú aj v sprchách a v šatniach. A hoci riziko nákazy je veľmi nízke, ak chcete mať pokoj na duši, vyskúšajte nasledujúce tipy.

1. Vždy umiestnite na náčinie, na ktorom budete sedieť alebo ležať, vlastný uterák. Nikdy ho s nikým nezdieľajte, veľmi ľahko sa tak šíria baktérie. Zariadenia, na ktorých už cvičiť nebudete, pred odchodom utrite.

2. Vždy si najskôr hygienickými vreckovkami utrite držadlá na kardiovaskulárnych strojoch. Z etického hľadiska ich utrite aj po ich použití.

3. Používajte pri posilňovaní rukavice a pravidelne si ich umývajte v horúcej vode. Štúdie ukázali, že baktérie sa dokážu udržal v látke, ako je polyester, ktorý tvorí väčšinu takýchto rukavíc.

4. Medzi sériami sa nedotýkajte tváre, ani v prípade, keď nosíte rukavice. Ľahko sa tak prenášajú ochorenia ako je chrípka. Po každom cvičení si ruky dôkladne umyte aspoň 30 sekúnd.

5. Preferujte pitie z vlastnej fľaše, ale ak ju nemáte práve k dispozícii a chcete piť vodu z kohútika, nechajte vodu najskôr trochu odtiecť a potom sa vyhnite kontaktu úst s kohútikom.

6. Na jogu alebo pilates si vezmite svoju vlastnú podložku a uistite sa, že ju pravidelne umývate. Takisto ako uterák, ani podložku by ste nemali s nikým zdieľať.

7. V šatni a v sprche noste vždy žabky alebo šľapky. Sprchy, sauny a vírivky sú miesta, ktorá baktériám prajú.

8. Ak máte nejakú ranu, pred vstupom do posilňovne si ju pretrite antibiotickou masťou a prekryte leukoplastom alebo obväzom. Ak tak neurobíte, riskujete vznik infekcie.

9. Uistite sa, že čo najrýchlejšie po tréningu vyzlečiete spotené veci a keď ich prinesiete domov, nezabudnite ich pred ďalšou návštevou fitka oprať.