Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Suplementy 03. 07. 2019

Spaľovače tuku – základy pre začiatočníkov

ikonka
Spaľovače tuku sú suplementy, ktoré pomáhajú odbúravať tuky a vyrysovať vašu postavu. Dôležité je však slovíčko „pomáhajú“. Neverte obrázkom „predtým“ a „potom“. Spaľovače sú naozaj len doplnky, základom je vždy cvičenie a strava.

Neexistuje žiaden zázračný produkt, ktorým by ste schudli behom pár dní. Všetko sú to pekné slová z marketingových oddelení veľkých firiem, ktorých jediným záujmom je zarábanie peňazí. Mnoho ľudí zažije po peknej reklame aj pekné sklamanie. Predsa sú však spaľovače využiteľné.

Komu odporúčame používanie týchto doplnkov? Ľuďom, ktorí dosiahli svoj potenciál výživou a cvičením, a ľuďom, ktorí neplánujú len sedieť a nečinne čakať, že za nich celý problém vyrieši nejaká tabletka.

Teraz si predstavíme najznámejšie druhy spaľovačov, popíšeme si ich výhody, charakteristiky a na konci článku vám ponúkneme náš názor na to, ktorý zo spaľovačov tuku sa javí ako najefektívnejší.

L-Carnitin

Karnitín spôsobuje zvyšovanie spotreby kyslíka pri cvičení, čo vedie k vyššiemu výdaju energie a odbúravaniu tuku. Oplatí sa užívať 30 minút pred tréningom v dávke veľkosti minimálne 1000 miligramov. Menšie dávky väčšinou účinkovať nebudú. Ide o rozporuplný suplement – mnohí športovci ho označujú za účinný, iní zase na najviac preceňovaný. Najlepšie je vyskúšať si ho na vlastnej koži, hoci v efektívnych dávkach to nemusí byť lacný špás.

Chróm

Spochybňovaným doplnkom je aj chróm, ktorého najväčšou výhodou je skutočnosť, že tlmí pocit hladu a zmierňuje chuť na sladké. Veľa odporúčaní si však nezískava a väčšina ľudí býva po ňom sklamaná. Účinky zrejme má, ale sú len minimálne a reklamou značne prehnané. Za skúšku však nič nedáte, ani jeho cena nie je vysoká.

Lecitín

Lecitín je vyťažený zo sójových bôbov a jeho hlavnou výhodou pri cvičení je schopnosť skracovať dobu regenerácie. Má však aj prospešné vplyvy na znižovanie cholesterolu a zlepšovanie pamäte. Obsahuje aj cholín, ktorý pomáha pri odbúravaní tukov. Niekoľko gramov denne by malo účinkovať, no tiež netreba očakávať viac ako len jemne postrčenie k vášmu cieľu.

CLA

CLA je skratka pre konjugovanú kyselinu linolenovú, ktorá má podľa štúdii vplyv na znižovanie telesnej hmotnosti pri súčasnom zabraňovaní ubúdania svalovej hmoty. Na spaľovanie tukov by malo stačiť aspoň 3,5 gramu CLA denne. Má aj mnoho iných zdravotných výhod a radí sa k doplnkom, ku ktorým sa ľudia celkom radi vracajú.

HCA (kyselina hydroxycitrónová)

Hlavnou výhodou kyseliny hydroxycitrónovej patrí, že spomaľuje premenu sacharidov na tuky a znižuje chuť do jedla. Podobne ako CLA chráni svalovú hmotu pred jej ubúdaním v období rysovania. Jej nevýhodou však je cena pri účinnej dávke, ktorá sa odhaduje na minimálne 1000 miligramov.

Synefrín

Synefrín sa už radí medzi stimulačné látky. Je akousi prírodnou náhradou za efektívnejší, ale u nás zakázaný, efedrín. Získava sa z citrusových plodov a má termogónny účinok, pri ktorom telo vydá zo seba viac energie. Tiež potláča chuť do jedla. Neodporúča sa prijímať menej ako šesť hodín pred spánkom, pretože môže spôsobovať nespavosť. Zvyšuje aj krvný tlak. Preto je dôležité konzultovať jeho užívanie s lekárom.

Kofeín a taurín

Kofeín i taurín sú tiež stimulačné látky, po ktorých sa cítite nabudení energiou. Práve jej väčší výdaj je kľúčom k efektívnosti týchto produktov. Okrem zvýšenému energetickému výdaju tiež zamedzujú pripájaniu nových tukových buniek. Prinášajú však aj ťažkosti súvisiace so srdcom a nespavosťou (odporúča sa neužívať niekoľko hodín pred spaním). Preto je dôležité konzultovať ich užívanie s lekárom.

Komplexné spaľovače

Komplexné spaľovače sa javia veľmi dobre pri redukcii tukových zásob. Obsahujú v sebe niekoľko zložiek a väčšinou zahŕňajú v sebe aj látky, ktoré sme si popísali vyššie. Tým zvyšujú svoju efektivitu. Väčšinou sa u nich stretnete so súčasným použitím nestimulačných (L-carnitin, CLA, chróm) aj stimulačných (kofeín, synefrín, zelený čaj) látok, ktoré často dopĺňajú aj iné zložky ako vitamíny zo skupiny B či magnézium.

Ak by sme mali vybrať len jeden produkt, z vlastných skúsenosti vieme povedať, že pri dodržiavaní poctivého tréningu a udržiavaní vhodnej diéty pomáhajú urýchliť proces odbúravania tukov predovšetkým termogenické komplexné spaľovače. Nezabudnite ich užívanie konzultovať so svojím lekárom.

Článok bol pôvodne vydaný: 27.03.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist