Motivácia

Arnold Schwarzenegger: Šampiónom vďaka Joe Weiderovi

27. marca 2013
Arnold Schwarzenegger: Šampiónom vďaka Joe Weiderovi
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias. Dnes sme plánovali zverejniť niečo iné, no zareagujeme na nedávnu smutnú zvesť a budeme sa venovať mužovi, ktorý pomohol urobiť z Arnolda Schwarzeneggera legendu.

Týmto mužom bol niekdajší kulturista z kanadského Montrealu Joe Weider, ktorý spopularizoval kulturistiku a stal sa veľkou postavou tohto športu až do svojej smrti. Tá prišla v poslednú sobotu, 23. marca, kedy vo veku 93 rokov podľahol srdcovému zlyhaniu.

Weider sa koncom 60. rokov 20. storočia pokúsil urobiť z mladého neznámeho rakúskeho kulturistu šampióna a dokonca mu chcel získať úlohu vo filme Herkules v New Yorku, hoci vtedy dvadsaťdvaročný Arnold vedel po anglicky len s veľkými ťažkosťami. Svoje úlohy splnil.

Schwarzenegger úlohu vo filme získal a potom vďaka podpore zo strany Weidera sa stal často medializovaný v magazínoch, ktoré vydával podnikavý Kanaďan. Ten tiež Arnolda zásoboval doplnkami vlastnej značky a staral sa oňho skoro ako o svojho syna. Nakoniec z neho urobil najväčšieho kulturistu všetkých čias.

„Vedel som o Joe Weiderovi dlho predtým, ako som sa s ním stretol,“ skonštatoval Schwarzenegger. „Naučil nás, že cez tvrdú prácu a tréning by sa z nás všetkých mohli stať šampióni. Keď som bol mladý chlapec v Rakúsku, jeho časopisy mi boli inšpiráciou a návodom k tomu, aby som sa snažil posúvať svoje hranice. Veľmi málo ľudí sa môže pochváliť, že malo vplyv na tak veľa ľudí ako Joe, ktorý tak robil prostredníctvom svojich časopisov, suplementov, tréningového vybavenia a jeho srdečnej osobnosti.“

Weider vyrástol na uliciach Montrealu v čase hospodárskej krízy. Školu opustil, aby predával ovocie a zeleninu. Jeho mala postava však na to nebola zvyknutá, a tak ju začal pretvárať posilňovaním. Činky si pritom vyrábal sám, začal sa vzdelávať a nakoniec spolu s bratom Benom začal vydávať svoj prvý časopis. Postupne vytvorili kulturistické impérium, ktoré okrem časopisov vyrába doplnky, náčinia a organizuje popredné kulturistické súťaže.

Weider bol dvakrát ženatý. S prvou manželkou Vicky mal jednu dcéru, ktorá mu priviedla tri vnúčatá. V roku 1961, rok po rozvode, si zobral za manželku Betty, s ktorou žil až do svojho skonania. Česť jeho pamiatke.