Vitamín D je v skutočnosti steroidný hormón, ktorý má pre naše telo veľký význam. Práve on je zodpovedný za kontrolovanie úrovní vápnika v krvi, čím pozitívne vplýva na zdravie kostí, funkčnosti svalov, vedenie nervových signálov a všeobecné fyziologické zdravie.
Prijímať ho potrebujeme celoročne, ale horšie to s ním je v zimnom období, kedy je znížená možnosť získavať ho priamo zo slnka, ktoré je jeho najefektívnejším zdrojom. Práve vtedy ho treba hľadať v strave.
Kde získať vitamín D?
Vaječné žĺtka - vaječné žĺtky sú nutrične bohaté a vo významnom množstve obsahujú aj vitamín D. Paradoxom je, že práve žĺtkom sa veľa ľudí snaží vyhýbať.Hríby - hríby, ktoré sú vystavené svetlu, sú bohaté na vitamín D a ako fakticky sú jediným zdrojom, ktorý dokáže naplniť jeho dennú potrebu len 100g porciou.
Bravčová masť - aj napriek tomu, že nepôsobí zdravo, bravčová masť je na živina pomerne bohatá. Obsahuje aj vitamín D, jedna polievková lyžica asi 100 IU. Občas teda využite aj ju na varenie, či ako nátierku.
Tučné ryby - medzi svoje zdroje bielkovín môžete zaradiť aj ryby. Tie tučnejšie vám pritom pomôžu prijať aj vitamín D. Veľmi bohaté naň sú hlavne tuniak, losos, sardinky či makrely.
Ako už sme spomínali, zdrojom číslo jedna je slnečné žiarenie. A práve nemu by ste mali byť denne vystavení aspoň 15 minút v období medzi desiatou hodinou dopoludnia a treťou hodinou popoludní. Ak však ani to nie je možné a zo stravy je to tiež problematickejšie, existuje ešte jedna alternatíva:
Suplementy - sú pohodlné a nemusíte pri nich veľa počítať. Doplnky výživy sú tiež jedným zo spôsobov, ako si zabezpečiť dostatočný príjem vitamínu D. Najskôr by ste ich však mali skonzultovať so svojim doktorom, ktorý aj na základe krvného testu dokáže povedať, aké dávkovanie by malo byť pre vás optimálne.
Letný režim, pôvodne z 04.07.2014.
Čítať ďalší článok:
Tréning celého tela, ktorý urýchli vaše chudnutie Zdieľať na Facebooku