Tréning

8 prekvapujúcich výhod cvičenia

16. augusta 2021
8 prekvapujúcich výhod cvičenia
Ak zvažujete začať s cvičením, tak vedzte, že nie je pozitívne len pre vaše zdravie alebo vzhľad tela. Cvičenie pre vás prináša aj mnoho iných výhod a my vám dnes prinášame prehľad ôsmych, ktoré vás možno aj prekvapia.

1. ZLEPŠUJE PRODUKTIVITU - mnoho úspešných ľudí má jedno spoločné – buď ráno alebo na obed sa venujú behaniu či inej forme cvičenia. Všetci sa zhodujú v tom, že im to pomáha s doplnením energie a zvýšením produktivity. Týka sa to najmä ľudí so sedavým zamestnaním.

2. ZLEPŠUJE KREATIVITU - jeden výskum prišiel na to, že keď docvičíte, zhruba dve hodiny je u vás zlepšená kreativita. Ak ste unavení z vašej roboty a potrebujete byť tvoriví, vyberte sa von, trochu si zabehajte a vráťte sa tvoriť.

3. PODPORUJE ENDORFÍNY - už veľmi dlho doktori odporúčajú ľudom s depresiami, aby mali aspoň 30 minút denne fyzickú aktivitu. Cvičenie totiž stimuluje endorfíny, ktoré sú zodpovedná za pocity šťastia a eufórie.

4. PODPORUJE PAMÄŤ - ak sa budete venovať cvičeniu aspoň 30 minút denne, potom vaše telo dokáže budovať nové mozgové bunky a ste hodiny po docvičení omnoho pozornejší. Cvičenie pozitívne vplýva na mozog, a tak sa budete rýchlejšie a efektívnejšie rozhodovať, ako aj si veci lepšie pamätať.

5. REDUKUJE STRES - posilňovanie dokáže zvýšiť kapacitu tela vyrovnávať sa s mentálnym napätím a celkovým stresom. Už mnoho výskumov potvrdilo, že cvičenia zlepšuje koncentráciu norepinefrínu, ktorý kontroluje odpoveď mozgu na stres.

6. OBMEDZUJE ZÁVISLOSTI - keď sa venujete aktivite, stimulujete chemikáliu nazvanú dopamín, ktorá spôsobuje, že sa budete cítiť šťastne a bezstarostne. Kto by sa tak nechcel cítiť stále? Preto tento efekt mnohí ľudia dosahujú alkoholom, jedlom alebo drogami. Rovnaký efekt však dosiahnete aj cvičením a to bez negatívnych účinkov.

7. ZVYŠUJE SEBADÔVERU - ľudia, ktorí pravidelne cvičia, sa cítia lepšie a sú spokojnejší aj s tým ako vyzerajú. Preto cvičenie pomáha k zvyšovaniu sebadôvery a k zlepšeniu obrazu o sebe samom bez toho, či dosiahnete svoje ciele alebo nie.

8. ZMIERŇUJE ÚZKOSŤ - keď sa dostanete do stavu úzkosti, trápia vás obavy alebo strach, často volíte riešenia pasívneho charakteru, ako je teplý kúpeľ. Cvičenie a iná fyzická aktivita však stimuluje hormóny tak, že sa po ňom budete cítiť lepšie ako trebárs po spomínanom kúpeli.

Letný režim, pôvodne z 07.07.2014.