Kulturistika

Akých bolo 50 rokov v histórii Mr. Olympia?

15. septembra 2014

Blíži sa nám vrchol sezóny IFBB, v nevadskom Las Vegas sa uskutoční Olympia Weekend. SlovakFitness.sk venuje celý tento týždeň práve tejto súťaži, pričom začneme pohľadom na históriu najlepšej kulturistickej súťaži sveta Mr. Olympia. Prečo? Súťaž oslavuje svoje 50. narodeniny.

Joe Weider, spoluzakladateľ kulturistickej federácie IFBB, riešil na začiatku 60. rokov dilemu, ako dať šancu víťazovi dovtedy najprestížnejšej kulturistickej súťaže Mr. Universe pokračovať v súťažení a získavaní peňazí. Jeho podnikateľský duch na niečo prišiel.

Pred 50 rokmi sa Weider rozhodol, že pod svojím menom založí súťaž Mr. Olympia, na ktorej budú súťažiť tí najlepší z najlepších. Ambiciózny plán odštartoval v roku 1965 v americkom New Yorku. Časom sa cieľ naplnil a okrem iného sa súťaž postarala o spopularizovanie kulturistiky. Samozrejme, pomohlo k tomu aj jej pár víťazov.

A ako prvý sa z triumfu tešil v septembri 1965 Larry Scott, ktorý titul obhájil aj o rok. Za druhý triumf pritom zinkasoval odmenu 5000 dolárov, ktorá sa znova zopakovala až v roku 1976. Medzi týmito rokmi sa súťažilo o šek na tisíc dolárov a Sandowowu sošku, ktorá bola pomenovaná po pionierovi kulturistiky, Nemcovi Eugenovi Sandowovi.

Z nej sa trikrát v rade po Scottovi tešil Sergio Oliva z Kuby, ktorý odštartoval prvú éru masívnejších kulturistov. V roku 1969 dokonca porazil tesne Arnolda Schwarzeneggera, ktorému debut nevyšiel podľa „skromných“ predstáv.

„Rakúsky dub“ sa však dočkal o rok neskôr, kedy sa v New Yorku na niekoľko rokov súťažilo naposledy. Schwarzenegger vyhral Mr. Olympiu šesťkrát v rade a následne ukončil kariéru, aby sa venoval herectvu. A aj vďaka tomu sa kulturistika začala vo veľkom popularizovať.

Arnold Schwarzenegger v roku 1975:

Arnold sa k súťaženie vrátil v roku 1980, kedy nečakane nastúpil na pódium v austrálskom Sydney a triumfoval po siedmy raz. Pred ním sa z titulov tešili raz talian Franco Columbu a trikrát americký estét Frank Zane. Práve pri jeho víťazstvách sa odmeny vyšplhali na päťciferné sumy.

Franco Columbus, Chris Dickerson a Damir Bannout. To sú víťazi súťaže v úvode 80. rokov minulého storočia. Potom prišla éra Američana Lee Haneyho, ktorý Sandowowu sošku a nemalý obnos peňazí získal osemkrát v rade.

Odmeny pre víťaza sa medzitým posunuli na šesťciferné čísla a takisto aj svaly rástli do neskutočných rozmerov. Dôkazom toho bol Angličan Dorian Yates, ktorý sa stal jednou z najväčších osôb histórie vďaka šiestim triumfom v rade. Mnohí verili, že ak by sa pre svoj hardcore prístup nezranil, mohol pokoriť rekord Haneyho v počte titulov.

Dorian Yates v roku 1997:

Na Yatesa mal po konci kariéry nadviazať hviezdny Flex Wheeler, no svet prekvapil borec, ktorý sa takisto zapísal nezmazateľne do dejín. Ronnie Coleman v roku 1998 získal svoj prvý z ôsmich titulov v rade, ktorými vyrovnal rekord svojho krajana Haneyho.

Coleman mal šancu vytvoriť nový rekord, no objavil sa masívny a dobre pripravený Jay Cutler, ktorý ho zdolal. Nakoniec vyhral Mr. Olympia štyrikrát, pričom jeho nadvládu prekazil v roku 2008 len Dexter Jackson. Americká dominancia v súťaži pokračuje aj v súčasnosti, keď sa z posledných troch titulov tešil Phil Heath. Američania triumfovali už 16-krát v rade a pri pohľade na súčasných kulturistov to vyzerá tak, že ich nadvláda ešte zopár rokov potrvá.

Súčasný kráľ, Phil heath:

50. ročník Mr. Olympia sa uskutoční v Las Vegas, ktoré sa stalo trvalým hosťujúcim mestom v roku 1999. Dovtedy sa však síce súťažilo prevažne v USA, no súťaž zavítala aj do Francúzska, Nemecka, Južnej Afriky, Austrálie, Belgicka, Švédska, Talianska a Fínska.

Počas polstoročia bolo vidno rôzne trendy v kulturistike i pri posudzovaní rozhodcov. V počiatkoch mal šancu na úspech aj menej objemný kulturista s peknými tvarmi, ako bol prípad Zanea. Časom sa však čoraz viac do popredia dostávali objemy, ktoré dominujú aj teraz, hoci možno pozorovať aj čoraz väčšiu pozornosť estetike. Dexter Jackson napríklad vyhral „Olympiu“ vďaka svojej symetrii a pripravenosti, hoci ho objemami prekonal nejeden pretekár. A okrem objemov rástli aj odmeny – z 1000 dolárov na 250 000.

Najúspešnejší kulturisti na Mr. Olympia:
1. Lee Haney, Ronnie Coleman – 8 titulov
2. Arnold Schwarzenegger – 7 titulov