Kulturistika

Heath najväčším favoritom na titul, konflikty boli aj súčasťou piatku

20. septembra 2014

V piatok sa v Las Vegas začalo súťažiť a už sme mohli vidieť aj finálové súťaže, no vrcholom dňa bola posledná súťaž a síce semifinále otvorenej kategórie Mr. Olympia, ktoré pred sobotným finále čo to naznačilo.

Po finále ženských kategórií fitness, bikini a kulturistiky, ako aj semifinále figure žien a physique žien, sa pozornosť presunula na najlepších profesionálnych kulturistov sveta. Už piatok ukázal, že Phil Heath bude opäť najväčším favoritom na titul.

Kulturisti sa na pódiu predstavili najskôr individuálne, pričom z tých menej favorizovaných najviac zaujali Mamdouh Elssbiay či Shawn Rhoden. U Elssbiaya dominovali hlavne svalové objemy, kým Rhoden prišiel pripravený veľmi pekne, možno lepšie ako Kai Greene!

Z troch najväčších favoritov vyšiel na pódium ako prvý Denis Wolf, ktorý prišiel v kvalitnej forme, ale možno pochybovať o tom, či bude v sobotu schopný zaútočiť na titul. Horná časť tela bola plochá a bolo vidno, že nebol dobre odvodnený. Má však deň na to, aby ešte formu vylepšil.

Následne prišiel už s úsmevom na tvári Kai Greene. Sebavedomie sa vyrovnávalo s tým ako vyzeral. Na tlačovke spomínal, že váži o 18 kilogramov viac ako Phil Heath a naozaj pôsobil mohutnejšie. Nebolo to však na úkor formy? V minulosti sme ho videli aj „vysekanejšieho“.

Ako obhajca titulu prišiel na rad posledný Heath. Vyzerl lepšie ako Greene, ale nebol v takej forme, akou sa prezentoval vlani, takže i on urobil menší krok späť. Potvrdil však úlohu najväčšieho favorita na titul.

Keď boli pri seba zavolaní prvýkrát Greene a Heath, tak sa obaja začali postrkovať. Raz dokonca Greene zasiahol Heatha dlhými zapletenými vlasmi, čo obhajcovi vyčarovalo na tvári úsmev. Rozhodcovia však takí nadšení neboli a keď nepomáhali slová, organizátori Heatha a Greenea oddelili Dennisom Wolfom.

Rozhodcovia potom potvrdili očakávania a do prvého vyvolávania zavolali Rhodena, Greenea a Heatha. V predných pózach dominoval Heath, zozadu vyzeral pekne Rhoden a nohy mal najlepšie Greene. Sklamanie zažil Wolf, ktorý bol vyvolaný až v skupinke s Victorom Martinezom, Dexterom Jacksonom, Branchom Warrenom a Elssbiayom.

Kým Warrena a Martineza to potešilo, Wolf s tým nemohol byť spokojný. Vyzeral však na pódiu o čosi lepšie, za čo zrejme mohla zadržiavaná voda, ktorá sa medzičasom dostala z tela preč. To tiež naznačilo, že by zajtra mohol vyjsť v ešte lepšej forme. Nádej nemusí strácať, pretože bol nakoniec prizvaný k favoritom. Postavil sa ku Greneovi, Rhodnovi a Heathovi. Greene takisto vyzeral s odstupom času o čosi lepšie.

Ako by mohlo dopadnúť finále?

Na základe prvého dňa Mr. Olympie sa dá pomerne bežne odhadnúť umiestnenie na popredných priečkach. Ak si odmyslíme rôzne zákulisné tlaky sponzorov a politiku, prvá štvorka by podľa nás mohla vyzerať nasledujúco.

Phil Heath vyhrá svoj štvrtý titul, čo by sa na základe piatkového semifinále stalo skutočne realitou. Boj o ďalšie z popredných pozícii bude záležať od toho, aké budú preferencie rozhodcov. Druhý by však mal skončiť opäť Kai Greene a tretie miesto závisí od toho, ako sa dokáže za deň zmeniť Wolf. Ak o štipku svoju formu zlepší, mal by byť opäť bronzový, kým Rhoden obsadí štvrté miesto. Ako to však nakoniec bude naozaj, uvidíme až zajtra. Rhoden by totiž mohol mať pri ideálnych okolnostiach šancu zabojovať i o druhé miesto. 24 hodín je stále dosť času.