Tréning

Tri strečingové cviky proti stresu

16. októbra 2014
Tri strečingové cviky proti stresu
Ak vás počas dňa zastihne stres, mohli by ste si urobiť na pár minút voľno a urobiť pár cvikov, ktoré vám pomôžu. Prinášame vám tri strečingové cviky, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie a zbavíte sa nervozity a nepätia.

Pri každom cviku treba myslieť na to, že sa treba naťahovať len do tej miery, ktorá je pohodlná. Takisto treba dobre dýchať. Ak ich budete robiť pravidelne a skombinujete ich s cvičením, správnou výživou a sociálnym kontaktom s blízkymi, stres bude mať proti vám malé šance.

Uvoľnené predklony s opretím o stenu

Vplýva na: krk, ramená, spodný chrbát
Ako na to: postavte sa tak, že svoj chrbát opriete o stenu, chodidlá budete mať od seba na šírku bedier a asi 30 centimetrov od steny. Pri nádychu tlačte brucho k chrbtici a celý chrbát sa snažte „nalepiť“ na stenu. Pri výdychu sa snažte, aby sa vaša kostrč a zadok opierali o stenu, uvoľnite krk, ramená a nechajte ruky visieť dole. Dýchajte pomaly a zhlboka, ramenami krúžte päťkrát dozadu a potom päťkrát dopredu. Pomaly sa dajte opäť hore, do počiatočnej polohy.

Cvik bez krúženia ramien:

Mačka s rotáciou

Vplýva na: ramená, hrudník, brucho, chrbát
Ako na to: dajte sa na kolená tak, že vaše ruky budete mať položené na zemi presne pod ramenami. Kolená sú od seba na vzdialenosť šírky bedier. Pri výdychu sťahujeme brušné svaly k chrbtici, zaguľacujeme chrbát a hlavu s kostrčou smerujeme dole. Naťahujeme sa ako mačka. Pri následnom nádychu urobíme opačný pohyb – chrbticu vystierame do opačného oblúku, hlava a kostrč smerujú hore. Opakujeme päťkrát. Potom, s rovným chrbtom, sa vytočíme tak, že ľavá ruka ide pod telom medzi pravou rukou a pravou nohou a dlaň smeruje hore. Dáme je do takej pozície, aby sme sa mohli ľavým ramenom a stranou hlavy pohodlne oprieť o zem. Vydržíme päť až šesť hlbokých dychov a zopakujeme s pravou rukou.

Klasická „mačka“:

Pokročilejšia alternatíva rotácie s vystieraním ruky hore

Nohy na stene

Vplýva na: bedrá a stehná
Ako na to: položte sa na chrbát a zadok majte čo najbližšie k stene, ako je to možné. Nohy vystrite a oprite ich o stenu tak, aby ste mali chodidlá uvoľnené a od seba asi na šírku bedier. Rukami jemne zatlačte nohy k stene a zostaneňte v tejto polohe asi päť až osem dychov. Potom pomaly pokrčte kolená do strán a chodidlá k sebe spojte tak, že sa vám dotýkajú prsty a päty. Kolená nechajte klesnúť čo najnižšie, ale aby to bolo stále pohodlné. Boky chodidiel by mali spočívať na stene. Kolená potom jemne zatlačte k stene a pred uvoľnením ich v takejto polohe držte päť až osem dychov.

zdroj: Prevention