SlovakFitness.sk

Tréning 20. 07. 2015

Nezanedbávajte strečing! Pomôže vašim svalom

ikonka
Väčšina chlapcov, ktorí so zápalom dvíhajú v posilňovni činky, ignoruje strečingové cvičenie, pretože sa buď hanbia robiť strečing pred zrakmi ostatných cvičencov alebo si jednoducho myslia, že strečing pred alebo po tréningu nie je až tak dôležitý. Dnes si však ukážeme, že opak je pravdou.

Strečing je formou cvičenia, pri ktorej dochádza k cielenému natiahnutiu svalstva až do hraničnej polohy, čím dochádza k zlepšeniu svalovej elasticity a svalového tonusu. Je základnou súčasťou posilňovania, no je veľmi prehliadaný. Neopodstatnene.

Výhody strečingu

Strečing reštrukturalizuje svalové vlákna a to urýchľuje proces regenerácie po tvrdom silovom tréningu. Mnoho z vás si uvedomuje dôležitosť regenerácie, takže ak nedôjde k plnému zotaveniu pred ďalším tréningom, celý tréningový cyklus môže byť spomalený a svalové prírastky budú prichádzať pomalšie. A tú spočíva ta výhoda strečingu.

Viaceré štúdie dokázali, že strečingové cvičenie okrem toho znižuje riziko zranení alebo bolestí. Tiež redukuje pocity svalovej bolesti na nasledujúci deň po tréningu, pretože znižuje objem kyseliny mliečnej v svaloch. Tiež predchádza kŕčom, čo je užitočné hlavne pri lýtkach, ktoré sú na kŕče náchylnejšie.

V neposlednom rade, takýto druh cvičenia otupuje reflex, ktorý telu pomáha brániť sa pred prílišným natiahnutím svalu, čím pomáha svalom k väčšiemu rozsahu pohybu. Pri posilňovaní to je dôležité pri viacerých cvikov, ktoré tak efektívnejšie prepracujú vaše svaly, čo zvýši potenciál ich rastu.

Typy strečingu

Vo svete fitness rozoznávame tri základne druhy strečingových cvičení, pričom dva sú veľmi rozšírené a jeden je stále využívaný, no nie je vhodný pre začiatočníkov a i pre pokročilých cvičencov je rizikový – hrozí zranenie svalstva.

BALISTICKÝ STREČING - práve toto je strečing, o ktorom bola na predošlých riadkoch zmienka. Ide o najnebezpečnejší druh strečingového cvičenia, pretože sa svaly naťahujú kmitaním a rýchlejšie, pričom sa sval natiahne za svoj bežný limit v krátkych úsekoch. Zvyčajne sa robí 15 – 30 opakovaní.

STATICKÝ STREČING - tento druh strečingu je veľmi bezpečný, nevyžaduje si domoc partnera a je efektívny po tréningu, prípadne medzi jednotlivými sériami. Svaly sa pri ňom pomaly naťahujú a udržujú v požadovanej polohe, pri ktorej je cítiť jemné natiahnutie, niekoľko sekúnd, zvyčajne v rozmedzí 20 až 60.

DYNAMICKÝ STREČING - ide o akýsi kompromis medzi vyššie spomenutými druhmi. Sval súbežne s výdychom pomaly naťahujeme, až kým sa nedostane do požadovanej polohy, chvíľku podržíme a s nádychom uvoľníme. Niekoľkokrát to zopakujeme, pričom nepoužívame kmitavý pohyb.

Nevýhodou statického strečingu je, že znižuje krátkodobo silový potenciál, a tak je rozumné ho zaradiť až po silovom tréningu. Pred ním sa viac hodí dynamický strečing, ktorý postupne svaly zahreje a naženie do nich krv. Silu znižuje aj balistický strečing, ktorý je náchylný na zranenia a keďže nemá významné výhody, odporúčame vám vyhýbať sa mu.

Pokračovanie:
Z teórie do praxe: Cviky na strečing celého tela

Článok bol pôvodne vydaný 1.4.2013.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
trening-so-svihadlom-ktory-vas-bude-bavitTréning so švihadlom, ktorý vás bude baviťvas-trening-vas-moze-zabit-akoVáš tréning vás môže zabiť. Ako? styri-tvrdenia-o-drepoch-ktore-su-len-mytmiŠtyri tvrdenia o drepoch, ktoré sú len mýtmi preco-by-mali-dat-sancu-joge-aj-chlapiPrečo by mali dať šancu joge aj chlapi? pat-crossfit-treningov-ktore-mozete-robit-aj-domaPäť CrossFit tréningov, ktoré môžete robiť aj doma
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist