InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Domáca posilňovňa, ako na to?

19. júla 2015
Domáca posilňovňa, ako na to?
Nepotrebujete toho veľa, aby ste si vybudovali pekné telo. Nemusíte dokonca chodiť ani do posilňovne. Aj doma si môžete zariadiť posilňovňu, ktorá plne stačí na to, aby ste dosiahli svoje fitness ciele. Nie každý však vie, ako začať alebo ako vyťažiť z cvičenia doma maximum.

Výhody a nevýhody cvičenia doma

Na začiatku nie je potrebné veľa miesta ani náčinia a so základnými cvikmi sa dá precvičiť všetko. Výhodou je tiež, že vás nikto neobmedzuje, nemusíte na nikoho čakať a nemusíte do posilňovne dochádzať. Ušetríte peniaze, môžete cvičiť s partnerom a to kedykoľvek chcete. Taktiež sa naučíte cvičiť tak, že ani na cestách nebudete závislí od toho, či na danom mieste je posilňovňa alebo nie.

Cvičenie doma má aj svoje negatíva. Stále ste v rovnakom prostredí, čo vplýva na stratu motivácia a sociálneho kontaktu. Chýbajú vám pohľady ľudí, ktoré vás vedú k lepším výkonom a ich prítomnosť vás motivuje k dodržiavaniu tréningového plánu. Tiež sa nemáte od koho učiť a doma vás môžu vyrušiť rodinní príslušníci či nečakaná návšteva.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako na domácu posilňovňu?

1. Nájdite si vhodné miesto
Keď si zariaďujete domácu posilňovňu, ako prvé sa musíte rozhodnúť, kde ju budete mať. Najlepšie sa javí pivnica či samostatná izba, no keď nie sú k dispozícii postačí voľný roh v už inak využívanej miestnosti. Dôležité je, aby v okolí neboli žiadne nebezpečné predmety a podlaha bola stabilná. Pokojne stačí priestor, do ktorého sa zmestí jedna lavička, stroj pre kardio a hrazda.

Keď už to máte vyriešené a už si posilňovňu aj zariadite, potom by ste si toto miesto mohli aj upraviť tak, aby vás lákalo cvičiť. Na stenu si môžete nalepiť plagáty kulturistov pre motiváciu, či vyhradiť miesto pre prehrávač hudby. Taktiež si niekde umiestnite hodiny, aby ste mali prehľad o prestávkach medzi sériami.

2. Kúpte si základné osvedčené náčinie
Pri cvičení doma sa treba držať osvedčených náčiní. Na to, aby ste mali plnohodnotnú posilňovňu pritom stačí len pár vecí – dve jednoručné činky, jedna veľká činka, jedna lavička s variabilným menením sklonov, hrazda a stroj pre aeróbny tréning. Ak to nezmestíte do jedného vyhradeného priestore, o ktorom sme si hovorili predtým, môžete si trebárs stroj pre kardio umiestniť v inej miestnosti.

Ak nechcete zaberať náčiním priveľa miesta, tak vedzte, že vám stačia jednoručky na to, aby ste dokázali doma absolvovať poriadny tréning (cvikov na každú partiu je veľa a kardio sa dá odcvičiť aj bez stroja). Samozrejme, dôležitejšie bude mať k dispozícii kotúče, aby ste mohli zvyšovať váhy a napredovať. Kotúče pritom nemusíte kupovať ani v obchodoch, často ich za lacný peniaz nájdete aj v zberných surovinách.

Pri náčiní je skutočne dobré, ak budete mať lavičku, na ktorej budete môcť nastaviť iné sklony, aby ste tak lepšie precvičili hlavne hrudník. Chrbát sa dá cvičiť len s jednoručkami, ale určite sa na jeho rozvoj hodí hrazda. Odporúčame v tomto prípade takú, ktorá sa pevne upevní na stenu. Najlepšie na tom je, že sa na ňu dá pri troche kreativy umiestniť aj kladka. Pre kardio odporúčame rotoped, prípadne eliptický trenažér.

Toto všetko môžete pri nízkorozpočtovom riešení zakúpiť už aj do 350 eur.

Nezabudnite upraviť prístup k cvičeniu

Nesnažte sa doma cvičiť tréningy, ktoré vykonávajú profesionálni kulturisti pri príprave na súťaž. To je jedna z najväčších chýb nie len pri cvičení doma, ale všeobecne pri začiatkoch cvičenia. Taktiež nezabudnite na bezpečnosť a nepreháňajte to s váhami, ak ste doma bez inej spoločnosti.

Snažte sa cvičiť tri až päťkrát do týždňa, ale nikdy nie viac ako hodinu. Snažiť by ste sa mali dokonca skompletizovať tréningovú jednotku do 30 až 45 minút. Nezabudnite precvičiť všetky svalové skupiny (nevyhýbajte sa tréningu nôh), zapisujte si svoje výkony a nezabudnite na to, že trpezlivosť ruže prináša. Sústavnosť tréningu je dôležitá, či už trénujete doma alebo v komerčnej posilňovni.

Na záver ešte jedno skonštatovanie – či cvičíte v mestskej posilňovni alebo v domácom prostredí, dokážete dosiahnuť porovnateľné výsledky, ak budete mať v poriadku plány tréningu a výživy, ktoré budete dodržiavať sústavne.

Letný režim, pôvodne z 19.5.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist