Motivácia

Aj malý pokrok je pokrok

02. júla 2023
Aj malý pokrok je pokrok
Je normálne, že niektorí ľudia sa vo svojom živote vzdajú. V niektorých prípadoch to nie je na škodu, ale vo fitness svete to neplatí. Ak niekto cvičí a stravuje sa len preto, aby zlepšil svoj vzhľad, ľahko môže padnúť do pasce prehnaných očakávaní a vzdá sa.

Ak to niekto robí aj pre svoje zdravie, riziko takéhoto osudu je nižšie. Tento človek si totiž uvedomuje, že aj napriek tomu, že nie možno taký estetický, ako by chcel byť, robí niečo dobré pre svoje zdravie. Mnohí ale zdravie radia na vedľajšiu koľaj a zameriavajú sa len na vzhľad.

Týchto to niekedy rýchlo prestane baviť a majú tendenciu sa aj rýchlo vzdať. Aj osoba uvedomujúca si výhody cvičenia a zdravého stravovania však niekedy môže zažiť ťažšie obdobia. Je to normálne. Každému hlavou občas prebehne myšlienka: „Načo to robím, keď sú pokroky len také malé?“

Mnohí veľké pokroky nevidia, či už zo subjektívnych alebo objektívnych dôvodov, a prestane ich to baviť. Vzdajú sa, pretože si neuvedomia fakt, že aj pomalý pokrok je pokrok. Už Plato povedal: „Nikdy neodradzujte človeka, ktorý neustále robí pokroky, bez ohľadu na to, ako pomaly.“

My vás nechceme odradzovať od cvičenia a zdravej stravy. Práve naopak, chceme vás podporiť. Myšlienka je veľmi jednoduchá – nevzdávajte sa, keď si myslíte, že robíte pokroky veľmi pomaly. Buďte trpezliví a uvedomte si, že každým mesiacom, každým týždňom, ba i každým dňom ste o čosi lepší, ak vo svojej snahe pokračujete.

Navyše, ak svoj cieľ dosiahnete pomalším tempom, s väčším úsilím, budete ho viac oceňovať, viac sa z neho budete tešiť a budete lepším človekom. Pochopíte, že tvrdá práca, sústavnosť a disciplína sa nakoniec vyplatia a budete podporovať aj iných ľudí v tom, aby sa nevzdávali. Budete možno skromnejší a charakternejší ako človek, ktorý pokrok dosiahne rýchlo.

Takisto sa nevzdávajte ani vtedy, ak narážate na prekážky. Tie vás síce spomalia, možno posunú o kúsok vzad, ale dôležitejšie ako bezproblémová „jazda“ je to, že stále mierite k svojmu cieľu. Že idete tým správnym smerom. A tým nie je moment, kedy si poviete: „Končím!“

Ak cítite, že robíte pomalé pokroky, nevešajte hlavu. Pozrite sa do zrkadla a predsavzajte sebe samému, že vydržíte a že budete pokračovať to, čo je pre vás dobré bez ohľadu na to, akým tempom pokroky dosahujete. Majte na pamäti, že aj malý pokrok je pokrok!

Letný režim, pôvodne z 04.01.2015.