Cesnak kuchynský má zrejme svoj pôvod v Strednej Ázii, ale v súčasnosti sa pestuje celosvetovo. Najväčším producentom je bezkonkurenčne Čína, ktorá pravidelne vypestuje ročne viac ako 10 miliónov ton. Nikto iný sa nedostane ani nad milión. India, Južná Kórea, Egypt a Rusko sú ďalšie krajiny, ktoré je v rebríčku nasledujú.
Cesnak sa používa ako korenina, zelenina i liečivá rastlina. Konzumuje sa jej guľovitá cibuľka, ktorá je zložená z viacerých strúčikov. Je jednou z najpoužívateľnejších rastlín v ľudovom liečiteľstve a jej prospešné účinky boli zdokumentované všetkými veľkými civilizáciami. Dôvody prečo, si popíšeme neskôr.
Nutričné hodnoty cesnaku
Ešte predtým sa pozrieme na nutričné hodnoty cesnaku. Všetko pri 100-gramovej porcii. Surový cesnak obsahuje 149 kalórií, ktoré tvoria hlavne sacharidy a bielkoviny. Z 33 g sacharidov je len 1 g tvorený cukrami a 2 g vlákninou. Bielkovín obsahuje 6 a pol gramu, tukov pol gramu.Z vitamínov dominuje vitamín C, ale z hľadiská odporúčaného denného príjmu je výborným zdrojom vitamínu B6. Obsahuje aj významné množstvo vitamínu B1. Spomedzi dokáže splniť takmer celú dennú odporúčanú dávku mangánu. Obsahuje ale aj veľa draslíka, vápnika, fosforu, sodíka. Druhé husle hrajú horčík, meď, selén, zinok a sodík.
Prospešné účinky cesnaku
Cesnak so sebou prináša toľko prospešných účinkov, že je ťažké vybrať, kde začať. Zaujímavé je, že najviac účinkov sa dostaví vďaka tomu, keď sa cesnak poškodí krájaním či žuvaním. Práve vtedy sa totiž formuje látka alicín, ktorá je zodpovedná aj za typický zápach.Najčastejšie sa využíva ako nástroj na zlepšenie imunity a ako prevencia rôznych chorôb, ako sú chrípka či prechladnutie. Má antibakteriálne účinky a pôsobí proti črevným parazitom. Takisto je dobré známe, že znižuje krvný tlak, ale aj cholesterol, a tým zlepšuje srdcovocievne zdravie človeka.
Antioxidanty, ktoré cesnak obsahujú, môžu aj za to, že človeku znižuje riziká chronických ochorení, a tým pádom predlžuje život. Chráni bunky pred poškodením a starnutím, čím bráni aj rozvinutiu demencie a Alzheimerovej choroby. Znižuje aj riziko nádorových ochorení.
Cesnak pomáha z tela vyplavovať toxíny a ťažké kovy, zlepšuje stav kostí, čo sa dokázalo hlavne u žien, ktorým pomáha zvyšovať hladinu estrogénu. Vedci tiež zistili, že by mal pomáhať zlepšovať fyzickú výkonnosť u ľudí, hoci v tomto smere až tak veľa výskumov robených nebolo.
Letný režim, pôvodne z 16.01.2015.
Čítať ďalší článok:
Zakončite tréning hrudníka ako sa patrí! Zdieľať na Facebooku