InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Legendy kulturistiky II. - Lou Ferrigno

28. júla 2015
Legendy kulturistiky II. - Lou Ferrigno
V prvej časti seriálu o legendách kulturistiky sme sa venovali kamarátovi Arnolda Schwarzeneggera. Teraz si predstavíme jedného z jeho najznámejších oponentov. Vďaka dokumentu Pumping Iron sa preslávil ako muž, ktorý sa neúspešne pokúšal zosadiť z trónu kráľa. Lou Ferrigno.

Tak ako u Franca Columbua, aj táto kulturistická legenda má svoje korene v Taliansku. Síce sa 9. novembra 1951 narodil v newyorskom Brooklyne, no do taliansko-americkej rodiny. Jeho otec Matt bol ako policajt z povolania prísny a vyžadoval disciplínu. Keďže zároveň bol vzpieračom, je zrejmé, že k činkám dotlačil aj svojho syna.

Ferrigno sa už od malička musel vyrovnávať s nízkym sebavedomým, za ktoré mohol hlavne fakt, že krátko po narodení pretrpel niekoľko ušných infekcií a to spôsobilo, že prišiel o 80 % svojho sluchu. Doktori to potvrdili, keď mal tri roky. Následkom toho mal od malička aj problémy s rozprávaním a mnoho ľudí si myslelo, že je mentálne zaostalý.

Článok pokračuje pod reklamou


S posilňovaním začal v 13 rokoch a jeho vzorom bol Steve Reeves, ktorého obdivoval vo filmoch o Herkulesovi. Aj jeho snom bolo niekedy si v nich zahrať a nakoniec sa mu to aj podarilo. Inými jeho detskými hrdinami boli Spiderman a Hulk. Nakoniec skončil vo filme aj ako predstaviteľ Hulka. Ale to už predbiehame.

Ferrigno študoval na technickej strednej škole, ale pretrvávala uňho hlavne vášeň k činkám. Chcel sa rovnať svojim vzorom a veľmi rýchlo sa mu darilo naberať svalovú hmotu napriek tomu, že meral bezmála dva metre. Čoskoro sa začal zúčastňovať súťaží. Po tom, čo ukončil štúdium na strednej škole, sa poctivo venoval kulturistike a v roku 1973 vyhral Mr. America i Mr. Universe.

O rok neskôr sa stal víťazom Mr. International, obhájil svoj titul na Mr. Universe a po prvýkrát sa postavil aj na pódium Mr. Olympie. V ťažkej váhe skončil druhý a vytvoril si pevnú základňu fanúšikov, ktorí verili, že by práve on mohol ukončiť dominanciu Schwarzeneggera.

A práve v nasledujúcom roku zachytávali kamery prípravu oboch borcov na prestížnu súťaž v roku 1975. Dokument, ktorý zviditeľnil kulturistiku, z nich síce vytvoril veľkých nepriateľov, ale v skutočnosti bol ich súboj až príliš zdramatizovaný. Nemenilo sa však nič na tom, že snom Ferrigna bolo Arnolda poraziť. Potom prišlo veľké sklamanie a na Olympii skončil tretí. Na súťaž na dlhú dobu zanevrel.

Pumping Iron – súboj Arnold vs. Lou:


Lou aj napriek tomu, že patril medzi najlepších kulturistov doby, musel pracovať v oceliarni. Nebezpečnú prácu nakoniec opustil, ale živiť sa nejako musel. Šťastie vyskúšal ako obranca v americkom futbale napriek tomu, že sa mu nikdy nevenoval. Krátko si zahral za Toronto v CFL, ale po dvoch rokoch ho už nikto nechcel. V 1977 skončil štvrtý z ôsmich pretekárov na súťaži o najväčšieho siláka sveta.

Šťastie sa naňho usmialo vďaka filmu Pumping Iron. Upútal v ňom totiž na seba pozornosť Hollywoodu a nakoniec v ňom aj prerazil a finančne sa zaistil do konca života. V roku 1977 prišla veľká rola Hulka, ktorou sa preslávil na filmovej scéne. V roku 1983 si zahral aj vysnívaného Herkulesa a pravidelne dostával menšie úlohy vo viacerých filmoch. Známe bolo aj jeho účinkovanie v populárnom seriáli Dvaja z Queensu, v ktorom hral sám seba.

Lou si zahral sám seba v seriály Dvaja z Queensu:


Na začiatku 90. rokoch ho jeho vášeň ku kulturistike priviedla k nápadu vrátiť sa na súťažnú scénu. V rokoch 1992 a 1993 sa zúčastnil Mr. Olympie, ale neúspešne – skončil na 12. resp. 10. mieste. V roku 1995 definitívne ukončil kulturistickú kariéru.

V súkromnom živote sa mu najskôr nepodarilo udržať manželstvo so Susan Groffovou, no v roku 1980 si zobral Carlu Greenovú, s ktorou žije dodnes. Usmialo sa naňho aj šťastie v podobe troch detí – Shannu, Louisa a Brenta.

Momentálne sa okrem príležitostného herectva venuje aj charite a v roku 2012 si dokonca ukončil policajnú akadémiu. Momentálne je aj zástupcom šerifa v Kalifornii a Ohiu a ako sám hovorí, napĺňa ho to: „Je to o ochrane ľudí a ich majetku. Hral som veľakrát šerifa vo filmoch, ale vždy som to chcel robiť aj v skutočnosti.“

Aj v súčasnosti je v skvelej forme:


A čo vidí za dôvod svojich úspechov? Sluchovú poruchu, vďaka ktorej musel prekonať už v skorom veku mnoho nepriazne, zidealizovať si svalnatých hrdinov a chytiť do rúk činky, aby vybudoval svaly, ktorými si získal rešpekt u detí, ktoré ho dovtedy šikanovali.

zdroje: CBC, louferrigno.com, Wikipedia.org, imdb.com, ČSFD


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist